GIF ostrzega przed sfałszowanymi lekami. Zobacz, co trafiło na rynek [07.08.2023]

Monit Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczący fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2, zawierających analogi glukagonopodbnego peptydu-1 (GLP-1), jest niezwykle istotnym sygnałem dla zdrowia publicznego. Główny Inspektor Farmaceutyczny podkreśla, że wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały zatwierdzone na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na receptę. Ich nabywanie bez odpowiedniego przepisu jest nielegalne.

Fot. Pixabay

Rozprzestrzenianie fałszywych produktów leczniczych staje się coraz bardziej powszechne na całym świecie, zwłaszcza poza legalnym łańcuchem dystrybucji, na przykład na platformach mediów społecznościowych. Te nielegalnie oferowane produkty są dostępne bez konieczności posiadania recepty, co może przyciągać osoby poszukujące alternatywnych sposobów leczenia, narażając je na wielkie zagrożenia dla zdrowia.

Kupowanie produktów leczniczych z nieuprawnionych źródeł, zwłaszcza w Internecie, wiąże się z ryzykiem związanym z ich nieznanym składem. Tego rodzaju fałszywe leki mogą być nieskuteczne, a co gorsza, mogą wywoływać reakcje toksyczne, powodować poważne skutki uboczne lub nawet stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Produkty te nie podlegają odpowiedniej kontroli przez organy nadzoru rynku farmaceutycznego, ponieważ pochodzą z nielegalnego łańcucha dystrybucji. Ich produkcja jest często prowadzona w nieodpowiednich warunkach przez niewykwalifikowany personel, co zwiększa ryzyko zanieczyszczeń i skażeń bakteryjnych.

Stosowanie produktów pochodzących z nielegalnego źródła stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wprowadzanie tych nieautoryzowanych substancji do organizmu może spowodować poważne komplikacje i osłabić walkę z cukrzycą typu 2, co może prowadzić do dalszych powikłań i pogorszenia stanu zdrowia pacjentów.

Wszyscy pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z nabywaniem leków z niepewnych źródeł i zawsze powinni stosować się do zaleceń lekarzy oraz zdobywać potrzebne leki wyłącznie w legalnych aptekach stacjonarnych. Tylko w ten sposób mogą mieć pewność, że otrzymują odpowiednią i bezpieczną terapię. W przypadku podejrzenia fałszywego leku lub podejrzanej oferty, należy zgłosić ten fakt odpowiednim władzom, aby chronić siebie i innych przed ryzykiem narażenia na szkodliwe skutki stosowania nielegalnych produktów leczniczych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]