Marzysz o swoim mieszkaniu? Uważaj, możesz stać się celem dla oszustów [07.08.2023]

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej istotne w dzisiejszych czasach cyfrowych. W ostatnim czasie eksperci od cyfrowego bezpieczeństwa z Banku Pekao S.A. odnotowali zwiększoną liczbę wiadomości, w której oszuści informują o rzekomym otrzymaniu dodatku mieszkaniowego. To strategia przestępców, którzy próbują wyłudzić Twoje dane pod pretekstem przyznania dofinansowania.

Fot. Kraków w Pigułce

Schemat działania przestępców

Na pierwszy rzut oka, wiadomości mogą wydawać się niegroźne. Możesz otrzymać SMS o treści: „Gratulacje! Finansowanie odnotowane” lub „Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki”. W treści znajduje się link do strony, która naśladuje serwisy rządowe – na przykład hxxps://gov24pl[.]online lub zasilki-govpl[.]online. Są to fałszywe strony, które udają rządowy serwis logowania przy użyciu profilu zaufanego.

Po kliknięciu w link, witryna informuje nas o możliwości otrzymania „dodatku mieszkaniowego”. W rzeczywistości jest to pułapka zastawiona przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują popularność programu mieszkaniowego „Bezpieczny Kredyt 2%”, uruchomionego na początku lipca.

Jak chronić się przed takimi oszustwami

Nie daj się nabrać! Nigdy nie klikaj na linki w takich wiadomościach i nie loguj się do swojego banku przez strony, do których prowadzą te linki. Jeżeli otrzymasz wiadomość informującą o otrzymaniu pieniędzy bez wcześniejszego wnioskowania, możesz być pewien, że to oszustwo.

Kroki do podjęcia, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa

Jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa, powinieneś podjąć natychmiastowe działania.

  1. Zadzwoń na infolinię Banku Pekao S.A. pod numer +48 519 222 222 w celu zablokowania karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
  2. Przekaż na infolinii wszystkie informacje dotyczące oszustwa.
  3. Natychmiast zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu.
  4. Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania, tj. policji lub prokuraturze.
  5. Poinformuj bank o złożonym zawiadomieniu.

Cyberprzestępczość jest poważnym zagrożeniem w dzisiejszym cyfrowym świecie. Dlatego Bank Pekao S.A. zaleca swoim klientom zawsze być czujnym i ostrożnym podczas korzystania z usług bankowości elektronicznej. Pamiętaj, że twój bank nigdy nie poprosi cię o podanie swoich danych logowania przez SMS lub e-mail.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]