Alior Bank ostrzega: Jak chronić swoje finanse w Internecie podczas wakacji? [08.08.2023]

W dobie cyfryzacji usług finansowych, bezpieczeństwo naszych transakcji online staje się coraz istotniejsze. Alior Bank przypomina o uniwersalnych zasadach bezpieczeństwa, które powinniśmy stosować niezależnie od tego, czy korzystamy z internetu w domu, czy łączymy się z publiczną siecią Wi-Fi, zwłaszcza podczas wakacji.

Fot. Shutterstock

Zazwyczaj jesteśmy bardziej narażeni na różne zagrożenia w internecie, gdy korzystamy z nieznanych sieci, co jest typowe dla okresu urlopowego. A to stwarza okazję dla cyberprzestępców, którzy chętnie wykorzystują naszą nieuwagę, tworząc sieci Wi-Fi podobne do tych w hotelach czy restauracjach. Połączenie z taką siecią może prowadzić do kradzieży danych, a nawet utraty środków z naszego konta bankowego.

W tym kontekście Alior Bank podkreśla kilka zasad, które mogą pomóc nam zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości:

  1. Wyłącz funkcję automatycznego łączenia się z siecią Wi-Fi na Twoim urządzeniu mobilnym. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że ta funkcja jest domyślnie aktywna na ich urządzeniach.
  2. Unikaj korzystania z niepotrzebnych aplikacji podczas wakacji, zwłaszcza tych, które wymagają podawania danych uwierzytelniających. W razie konieczności wyloguj się z tych aplikacji na czas wyjazdu.
  3. Upewnij się, że mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak firewall i antywirus, są aktywne na Twoim laptopie.
  4. Nie loguj się do kont bankowych lub mediów społecznościowych korzystając z publicznego hotspotu.
  5. Rozważ wykupienie usługi VPN przed wyjazdem. Dzięki temu wszystkie dane przesyłane do sieci będą szyfrowane i zabezpieczone, nawet podczas korzystania z publicznych hotspotów.
  6. Zawsze pilnuj swoich urządzeń mobilnych. Znajduje się na nich wiele wrażliwych informacji, które mogą być wykorzystane przez przestępców.
  7. Usuń z urządzeń mobilnych newralgiczne dane, które nie będą Ci potrzebne podczas wyjazdu i zrób kopię zapasową.
  8. Jeżeli przechowujesz na urządzeniu mobilnym hasła, używaj do tego menedżera haseł.
  9. Zainstaluj aplikację lub włącz funkcję lokalizującą urządzenie mobilne lub uaktywnij funkcję zdalnego resetu urządzenia.
  10. Zakładaj, że bezpieczne, darmowe Wi-Fi na wakacjach praktycznie nie istnieje. Rozważ wykupienie pakietu danych na swoim urządzeniu mobilnym i udostępnij go całej swojej rodzinie.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet sieci publiczne uchodzące za zaufane mogą zostać zaatakowane przez hakerów i posłużyć do kradzieży danych. Dlatego zawsze powinniśmy logować się do bankowości online lub innych serwisów internetowych tylko wtedy, gdy mamy pewność, że korzystamy z bezpiecznego połączenia internetowego. Bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy zawsze powinno być dla nas priorytetem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]