Ciebie też mogą odwiedzić kontrolerzy. Kary to kilkaset złotych [08.08.2023]

Kontrole abonamentu RTV są prowadzone przez cały rok, więc warto wiedzieć, kogo mogą odwiedzić kontrolerzy i czy mamy obowiązek ich wpuszczać do domu. Szczególnie chętnie odwiedzają jeden typ odbiorców.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Każda osoba, która posiada radio lub telewizor, jest zobowiązana do płacenia abonamentu RTV. Mimo to, wielu Polaków unika tej opłaty.

Kontrolerzy Poczty Polskiej są odpowiedzialni za monitorowanie płatności abonamentowych

Osoby przeprowadzające kontrole to specjaliści w swojej dziedzinie, a nie listonosze, jak to często jest mówione. Prawo mówi, że powinniśmy pozwolić kontrolerowi na przeprowadzenie kontroli, ale nie jest to obowiązkowe. Kontroler musi wyjaśnić cel swojej wizyty zanim go wpuszczamy do domu, w przeciwnym razie kontrola jest nieważna.

Jeżeli kontroler spełni wszystkie formalności i zdecydujemy się go wprowadzić, nie ma już odwrotu. Kontrolerzy mają prawo do przeglądania każdego pomieszczenia i sprawdzenia, czy posiadamy odbiornik i czy płacimy za niego abonament. Nie możemy odmówić, jeżeli kontroler poprosi o nasz dowód tożsamości. Jeżeli pracownik Centrum Obsługi Finansowej zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, możemy zapłacić wysoką karę. Kara wynosi 30 razy miesięczna stawka abonamentu. Jeżeli mamy zaległości w płatnościach za radio, zapłacimy 261 zł, a za odbiornik radiowo-telewizyjny 819 zł.

Kogo odwiedzają kontrolerzy? Te osoby są najczęściej wybierane

Kontrolerzy mogą odwiedzić każdego, ale firmy są szczególnie narażone na kontrole. Kontrole najczęściej odbywają się w siedzibach firm, ponieważ za odbiorniki w firmach trzeba płacić oddzielnie. Kara jest jednak taka sama, niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami firmy czy nie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]