Ogromy wzrost kradzieży w sklepach. Eksperci wyjaśniają przyczynę oraz skutki takiego zjawiska

’Rzeczpospolita” donosi o drastycznym wzroście kradzieży, sięgającym aż o 40 procent. Dziennik podaje, że może być to efektem inflacji

Fot. Shutterstock

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę na niepokojące zjawisko wzrostu kradzieży w sklepach. Dziennik powołuje się na dane Komendy Głównej Policji, które ukazują, że w pierwszym półroczu odnotowano niemal 24 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. Jak wyjaśnia, jedną z przyczyn jest inflacja oraz idące za nią, szybkie ubożenie się obywateli. Robert Biegaj, ekspert rynku handlowego z Grupy Offerista, w rozmowie z „Rz” tłumaczy, że części Polaków nie stać na robienie zakupów na takim poziomie jak przed inflacją. Ponadto wskazuje, że kradzione są rzeczy, które dotychczas nie ginęły ze sklepów.

Ekspert wskazuje na dwie kategorie towarów: żywność i produkty, które można szybko sprzedać oraz towary luksusowe (takie jak alkohol, perfumy lub elektronika). Szacuje się, że jedynie około 10 procent sprawców kradzieży jest zatrzymywanych, co pokazuje, że sklepy w tym aspekcie są mało skuteczne.

Anna Czarczyńska, ekonomistka z Akademii Leona Koźmińskiego, informuje natomiast, że takie zjawisko jest głównie dotkliwe dla małych sklepów, zwłaszcza które nie posiadają zabezpieczeń technologicznych, w których zatrudniona jest mała ilość personelu i nie ma wyznaczonych jasnych procedur działania. Ekonomistka dodaje, że współpraca z wymiarem sprawiedliwości również często nie jest łatwa i szybka analiza zysk/strata powoduje zaniechanie działań, co utrwala proceder w społeczeństwie.

Dodaje, że w takiej sytuacji rozwiązaniem dla dużych sieci będzie wzrost kosztów zabezpieczeń oraz odejście od modelu samoobsługowego. To z kolei może oznaczać wzrost zatrudnienia, jednak to głównie przełoży się na ceny, które odczują klienci. Natomiast, jeśli chodzi o małe sklepy, niestety skutkiem może być dalsze wypychanie ich z rynku.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]