Oto kalendarz na nadchodzący rok szkolny. Kiedy wypadają ferie i dni wolne?

Rozpoczęcie nauki dla uczniów szkół podstawowych oraz liceów zbliża się nieubłaganie. Warto sprawdzić jak prezentuje się kalendarz roku szkolnego i kiedy będą dni wolne od nauki

Fot. Pixabay

W tym roku uczniowie mają powody do radości, gdyż 1 września wypada w piątek. Oznacza to, że początek zajęć dydaktyczno-wychowawczych wyznaczono na 4 września, zatem uczniowie zyskają 3 dni wakacji więcej. Natomiast koniec roku szkolnego 2023/2024 wypada na dzień 21 czerwca 2024 roku, zatem na wakacje trzeba będzie poczekać 292 dni. Wydaje się to dosyć odległy termin, jednak w międzyczasie wypadnie wiele dni wolnych. Niestety terminy części z nich nie zostały jeszcze podane.

Łącznie wszystkich dni wolnych od nauki będzie 106, a na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki znaleźć można kalendarz określający główne przerwy od nauki. Jako pierwszy okres wolnego od szkoły, podano zimową przerwę świąteczną, która rozpoczyna się 23 grudnia i potrwa tydzień, do 31 grudnia. Jednak z uwagi na Sylwester, uczniowie wrócą do szkół 2 stycznia 2024 roku.

Kolejna przerwa od nauki to ferie zimowe. Tradycyjnie różne województwa zaczynają i kończą ferie w określonych terminach. W 2024 roku wypadają one następująco:

  • 15 stycznia – 28 stycznia – województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego – województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego – województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 lutego – 25 lutego – województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Następnie wolne wyznaczone zostało z uwagi na święta Wielkanocne. W tym roku wypada ona wcześnie, bo już 31 marca (niedziela). Szkoły zamknięte zostaną 28 marca, a uczniowie wrócą do nich dopiero 2 kwietnia. Ponadto w dni szkolne roku 2024 wypadają też inne święta:

  • 1 listopada (środa) Wszystkich Świętych;
  • 1-3 maja (środa-piątek) Majówka;
  • 30 maja (czwartek) Boże Ciało.

W maju odbędą się także egzaminy ósmoklasisty oraz matury, a uczniowie, którzy nie przystępują w następnym roku do egzaminów, w tych dniach mają wolne. Na ten moment jednak nie ustalono dokładnie, które to będą dni. Wiadomo jedynie, że matury rozpoczynają się tradycyjnie po majówce, czyli wychodzi na to, że w następnym roku będzie to poniedziałek, 6 maja.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]