Czy wiesz, że…? Prawda o wieszaniu mokrego prania na balkonie [09.08.2023]

Nic tak nie przypomina lata jak widok mokrego prania, które rozwieszone na balkonie, schnie pod promieniami słońca. Zapach wiatrem pachnącej pościeli i bielizny jest jednym z ulubionych, a wręcz tak kochany, że stosowany jest nawet w odświeżaczach powietrza.

Fot. Pixabay

Gdy temperatura wzrasta i pojawia się słońce, jednym z najpopularniejszych zajęć jest właśnie wieszanie prania na balkonie. Nasze ubrania wówczas szybko schną, nabierając świeżego zapachu. Niemniej jednak, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że wieszanie mokrych ubrań na balkonie może być w pewnym sensie niezgodne z przepisami.

Chociaż bezpośrednich ograniczeń dotyczących tej praktyki brakuje, często regulaminy wspólnot mieszkaniowych zawierają zapisy dotyczące suszenia prania na balkonach. Może tu również znaleźć zastosowanie Art. 75. Kodeksu Wykroczeń, który mówi o niezachowaniu należytej ostrożności w postępowaniu z ciężkimi przedmiotami i płynami.

Zgodnie z tym artykułem, jeśli ktoś bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, może podlegać karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Jeżeli złośliwie lub z swawoli popełnia takie wykroczenie, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Zasady dotyczące suszenia prania mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów, regulacji wspólnoty mieszkaniowej, czy umów najmu. Dlatego warto sprawdzić, czy istnieją jakieś ograniczenia lub zasady dotyczące suszenia prania na balkonie w twojej okolicy.

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe lub regulacje mogą ograniczać wieszanie prania na widocznych z zewnątrz obszarach, w tym na balkonach, ze względów estetycznych. Warto także upewnić się, że mokre pranie nie będzie przeszkadzać sąsiadom, np. przez kapanie na ich balkon lub tworzenie nieprzyjemnych zapachów.

Wobec tego, zanim następnym razem rozwiesisz swoje pranie na balkonie, zastanów się, czy nie łamiesz przypadkiem żadnych zasad. W końcu chodzi o dobre relacje z sąsiadami i zgodność z prawem. Pamiętaj, że każda działalność, nawet tak prosta jak suszenie prania, może mieć konsekwencje, których początkowo nie przewidzieliśmy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]