Inspekcje straży miejskiej w domach i mieszkaniach! Posypią się kary

Straż Miejska otrzyma dodatkowe uprawnienia i obowiązki. Jak podaje portalsamorządowy.pl, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji tworzone są nowe regulacje, które umożliwią strażnikom przeprowadzanie kontroli w prywatnych mieszkaniach oraz domach w kontekście ewentualnych mandatów.

Fot. Kraków w Pigułce

Kluczem do tej zmiany jest obowiązek zgłaszania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Po wejściu w życie ustawy w styczniu 2021 roku, właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą dostarczyć informacje na temat używanego przez nich ogrzewania.

Do tej pory nieprzestrzeganie tego obowiązku skutkowało wysokimi grzywnami, chociaż niewielu mieszkańców je otrzymało z powodu rzadko przeprowadzanych kontroli. Teraz sytuacja ma się zmienić, gdyż straż miejska będzie bacznie sprawdzać, czy obywatele dopełnili tego wymogu i odpowiednio zgłosili budynek do ewidencji.

Mieszkańcy, którzy już dostarczyli wymagane deklaracje oraz ci, na których nie ciąży ten obowiązek, mogą spać spokojnie. Dla tych, którzy korzystają z centralnej sieci ciepłowniczej, obowiązek zgłaszania nie obowiązuje. Niemniej jednak, jeśli w domu używane jest niezależne źródło ogrzewania, takie jak pompa ciepła, piec węglowy czy gazowy, konieczne jest zgłoszenie budynku do CEEB.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]