UKE donosi o możliwości utraty łączności internetowej dla niektórych osób w Polsce! [09.08.2023]

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przekazał, że dwóch dużych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce planuje wycofać się z użytkowania sieci 3G. Zamiast tej technologii, operatorzy zamierzają skupić się na standardach LTE i 5G. Zmiana ta ma na celu poprawę jakości transmisji danych, jednak dla wielu użytkowników starszych telefonów może to oznaczać utratę dostępu do Internetu.

Fot. Pixabay

Sieć 3G, zwana także siecią trzeciej generacji, została wprowadzona w Polsce w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Jej pojawienie się było istotnym postępem po technologii 2G, która umożliwiała głównie wymianę wiadomości tekstowych (SMS) z maksymalną prędkością przesyłu danych na poziomie około 0,3 MB/s. Sieć 3G zapewniała nie tylko lepszą jakość rozmów, ale również dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s.

Od 2011 roku standard 3G jest stopniowo zastępowany przez technologię 4G LTE, umożliwiającą pobieranie danych z prędkością nawet do 300 MB/s. Aktualnie operatorzy intensywnie pracują nad wdrożeniem technologii 5G, która ma umożliwić zwiększenie prędkości pobierania danych powyżej 1 Gb/s.

Jednakże, ograniczone zasoby dostępnego widma radiowego wymagają uwolnienia częstotliwości, które obecnie są zajmowane przez sieć 3G. Dlatego operatorzy telekomunikacyjni postanowili stopniowo wyłączać tę technologię.

Mimo że decyzja ta ma poprawić jakość transmisji danych dla większości użytkowników, dla wielu posiadaczy starszych modeli telefonów może to oznaczać utratę dostępu do internetu. Wiele starszych urządzeń nie jest kompatybilnych z technologią 4G LTE, nie mówiąc już o 5G.

UKE ostrzega, że osoby, które nie mają jeszcze telefonu z obsługą sieci LTE lub 5G, mogą stracić dostęp do internetu mobilnego, gdy operatorzy wyłączą sieci 3G. Zalecają oni wszystkim posiadaczom starszych modeli telefonów rozważenie modernizacji swojego sprzętu, aby nadążyć za zmieniającym się rynkiem telekomunikacyjnym i zapewnić sobie ciągły dostęp do internetu.

Decyzja o wycofaniu sieci 3G jest istotnym krokiem w stronę przyszłości telekomunikacji, ale jak wskazuje UKE, nie jest wolna od konsekwencji dla niektórych segmentów społeczeństwa. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na zmiany na rynku telekomunikacyjnym i dostosować do nich swój sprzęt, aby nie zostać odciętym od cyfrowego świata.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]