Zagrożenie dla zdrowia i życia: GIF alarmuje o sfałszowanych lekach [09.08.2023]

W świetle monitu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącego zwiększonej liczby przypadków fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2 zawierających analogi glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na podstawie recepty. Oznacza to, że ich nabywanie jest możliwe tylko w aptekach stacjonarnych i nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej.

Fot. Pixabay

W ciągu ostatnich lat WHO donosiło o rosnącej liczbie zgłoszeń dotyczących fałszowania produktów leczniczych zawierających GLP-1, zwłaszcza tych, które są sprzedawane poza legalnym łańcuchem dystrybucji, w tym na platformach mediów społecznościowych. W wielu przypadkach te nielegalnie oferowane produkty nie wymagają recepty, co czyni je łatwiej dostępnymi, ale jednocześnie niezgodnymi z przepisami i normami regulacyjnymi.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zaznacza, że nabywanie produktów leczniczych z nieuprawnionych źródeł, w szczególności za pośrednictwem Internetu, niesie za sobą duże ryzyko związane z nieznanym składem tych preparatów. Produkty te nie są kontrolowane przez właściwe organy nadzoru farmaceutycznego, co powoduje, że jakość i bezpieczeństwo ich stosowania są niepewne. Istnieje ryzyko, że te fałszywe produkty mogą być nieskuteczne lub wręcz szkodliwe, wywołując reakcje toksyczne lub niepożądane efekty uboczne.

Ponadto, pochodzenie tych produktów często nie jest znane, a ich produkcja może odbywać się w nieodpowiednich warunkach przez niewykwalifikowany personel. W związku z tym, takie produkty mogą zawierać liczne zanieczyszczenia lub być skażone bakteriami, co dodatkowo zwiększa ryzyko dla zdrowia pacjentów.

Stosowanie produktów pochodzących z nielegalnego łańcucha dystrybucji stanowi zatem poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Główny Inspektor Farmaceutyczny apeluje do pacjentów o ostrożność i rozsądek w zakupie produktów leczniczych oraz przestrzeganie przepisów dotyczących ich nabywania jedynie na podstawie recepty, w legalnych aptekach stacjonarnych.

Zaleca się także śledzenie aktualnych ostrzeżeń i informacji od oficjalnych źródeł, takich jak WHO czy lokalne organy regulacyjne, w celu uniknięcia nabywania fałszywych lub niebezpiecznych produktów leczniczych. Zdrowie pacjentów jest priorytetem, dlatego niezbędne jest podejmowanie odpowiedzialnych decyzji i korzystanie tylko z legalnych i zaufanych źródeł zaopatrzenia farmaceutycznego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]