ZUS przelewa pieniądze. Sprawdź swoje konto [09.08.2023]

Dla wielu obywateli Polski, niespodzianka finansowa może czekać tuż za rogiem. Możliwe, że ich konta bankowe zobaczą spory przyrost funduszy.

Fot. Kraków w Pigułce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dał zielone światło do wypłacania tzw. świadczeń kompensacyjnych. Przeciętna suma to aż 3600 zł, jednak nie wszyscy mogą się do niej kwalifikować.

Świadczenia kompensacyjne to swoisty odpowiednik emerytur pomostowych, skierowany specjalnie do osób pracujących w zawodzie nauczyciela.

Aby znaleźć się w gronie beneficjentów, nauczyciel musi wykazać się 30-letnim stażem pracy, z których co najmniej 20 lat przepracowane zostało jako nauczyciel. Dodatkowo, dla kobiet wprowadzono granicę wieku – 55 lat, a dla mężczyzn – 60 lat.

Kolejnym ważnym wymogiem, opisanym przez Interia, jest fakt, że nauczyciele, którzy zdecydują się na otrzymanie świadczenia kompensacyjnego, nie będą mogli dalej pracować w przedszkolach, szkołach czy ośrodkach. Niemniej jednak, możliwość podjęcia pracy w oddziałach przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy pozostaje otwarta.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]