Zmiany w ustawie energetycznej: Kiedy technicy odwiedzą Twoje mieszkanie?

Zaktualizowana ustawa o prawie energetycznym wymaga od firm energetycznych instalacji nowych liczników dla klientów. W związku z tym specjaliści odwiedzą nas, by dokonać montażu.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Nowa regulacja prawna nakazuje dostawcom prądu wdrożenie zaawansowanych liczników, które ułatwią zdalne monitorowanie i dostarczą świeże informacje o zużyciu energii, przyczyniając się do ochrony środowiska.

Ekipy specjalistów z firm energetycznych wkroczą do naszych mieszkań w celu wymiany sprzętu. Bez względu na wybór dostawcy, jeśli stare liczniki nie zostały już wymienione, zostaną zastąpione.

  • E.ON rozpoczął wymianę w Warszawie poprzez firmę Stoen Operator, co jest zauważalne w wielu budynkach. Wielu mieszkańców nie musi uczestniczyć w tym procesie, gdyż liczniki często są umieszczone w miejscach ogólnodostępnych.
  • Tauron gra kluczową rolę, planując instalację wielu liczników, a prace będą się poszerzać, obejmując miasta takie jak Wrocław.
  • Energa-Operator ma w planach dotarcie do pół miliona adresów, podczas gdy PGE Dystrybucja skupia się na inteligentnych miernikach energii.

Dobre wieści dla konsumentów – wymiana jest bezpłatna, chociaż może pojawić się chwilowy brak dostępu do energii.

Ten ogólnokrajowy program rozpoczął się w 2022 r. i potrwa do 2030 r., z ambicją Ministerstwa Klimatu i Środowiska by wymienić ogromną liczbę liczników w całym kraju.

Inteligentny licznik zużycia energii

Inteligentny licznik zużycia energii, często po prostu nazywany „inteligentnym licznikiem”, to elektroniczne urządzenie zdolne do mierzenia zużycia energii elektrycznej i komunikowania się zdalnie z dostawcą energii. W porównaniu z tradycyjnymi licznikami analogowymi, inteligentne liczniki oferują wiele zaawansowanych funkcji:

  1. Zdalne odczyty: Inteligentne liczniki umożliwiają dostawcom energii zdalne odczytywanie zużycia energii w prawie rzeczywistym czasie, eliminując potrzebę fizycznego odczytu licznika przez pracownika.
  2. Dostęp do danych dla konsumenta: Użytkownicy mogą śledzić swoje zużycie energii w prawie rzeczywistym czasie, co może pomóc w zrozumieniu i zarządzaniu zużyciem oraz potencjalnie obniżeniu rachunków.
  3. Dynamiczne taryfy: W związku z zdolnością do śledzenia zużycia w prawie rzeczywistym czasie, dostawcy mogą oferować taryfy oparte na pory dnia lub popycie, co może zachęcać do korzystania z energii w okresach mniejszego obciążenia sieci.
  4. Szybka detekcja awarii: Inteligentne liczniki mogą automatycznie zgłaszać przerwy w dostawie prądu, co przyspiesza reakcję dostawców na awarie.
  5. Wsparcie dla zielonej energii: W miarę rozwijania się technologii odnawialnych źródeł energii, inteligentne liczniki mogą pomagać w zarządzaniu przepływami energii od takich źródeł, jak panele słoneczne, do sieci.
  6. Zdalne sterowanie: Niektóre inteligentne liczniki umożliwiają dostawcom energii zdalne włączanie i wyłączanie dostaw prądu, co może być użyte w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba zarządzania obciążeniem sieci.

Wielu ekspertów uważa, że w miarę postępującej elektryfikacji i rosnącej roli odnawialnych źródeł energii, inteligentne liczniki będą kluczowym elementem nowoczesnych, inteligentnych sieci energetycznych, które są bardziej elastyczne, wydajne i zrównoważone.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]