Sezon na grzyby w pełni. Ile za nie zapłacimy w tym roku?

Wydawałoby się, że ostatnia deszczowa pogoda sprzyja zbieraniu grzybów. Tymczasem jednak w lasach jest ich niewiele, co znacząco wpływa na ceny. Ile w tym roku kosztują poszczególne grzyby?

Fot. Pixabay

Jak informuje portal Interia.pl, obecnie grzybów w lasach jest niewiele i z tego powodu ich ceny są często kosmiczne. Jednak pod koniec miesiąca można spodziewać się większej ilości sprzedawców i dopiero wtedy możemy liczyć na niższe ceny.

Podgrzybek jest gatunkiem dosyć popularnym i często spotykanym, co przekłada się na jego stosunkowo niewielką cenę. Te bowiem zaczynają się od 6 złotych za kilogram (za grzyby świeże, w całości). Znaleźć można też oferty podgrzybków krojonych, za które zapłacimy od 5 złotych za kilogram. Częściej jednak sprzedawane są w małych słoikach, jednak droższe.

Z kolei prawdziwki, poprawnie nazywane borowikami szlachetnymi, są jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych grzybów. Są cenione za swój wyjątkowy smak, oraz przez to, że występują rzadko. Zdarza się, że prawdziwek jest niemalże uważany za artykuł luksusowy. Za małe opakowanie przyjdzie nam zapłacić od 10 do 20 złotych, natomiast ceny za kilogram zaczynają się od 20 złotych. Niekiedy jednak przyjdzie nam zapłacić za kilo nawet 50 złotych.

Kolejnym bardzo popularnym gatunkiem grzybów są kurki (lub inaczej pieprznik jadalny), ze względu na swój charakterystyczny smak i aromat. Królują one w kuchni, gdyż pasują do wielu dań. Za koszyk kurek zapłacimy stosunkowo najwięcej spośród innych grzybów, gdyż ceny za kilogram zaczynają się od 35 złotych. Jednak można odnaleźć też oferty 40 zł, 50 lub 60 zł za kilogram. Najdrożej jednak jest w Warszawie, gdzie za kilogram przyjdzie nam zapłacić nawet 80 złotych.

Ostatnim z cenionych gatunków jest koźlarz, niestety tego również nie można zaliczyć do najtańszych. Ceny za małe opakowanie oscylują w granicach 15-20 złotych, natomiast za kilogram świeżych koźlaków zapłacimy około 40 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]