Zmiany w logowaniu w ZUS – dotyczą klientów określonego banku [11.08.2023]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje o nadchodzących zmianach w sposobie logowania do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotychczasowi użytkownicy, korzystający z bankowości elektronicznej w ramach Moje ING do logowania do PUE ZUS, muszą przygotować się na zmiany. Od 12 sierpnia 2023 roku, metoda ta przestanie być dostępną.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Nowa procedura logowania

Zgodnie z nowymi regulacjami, klienci banku ING, którzy do tej pory korzystali z funkcji logowania poprzez Moje ING, będą musieli dokonać logowania do PUE ZUS poprzez wybranie opcji „Zaloguj przez profil zaufany / login.gov.pl”. Profil Zaufany to narzędzie, które umożliwia bezpieczne i wiarygodne logowanie do różnych usług publicznych dostępnych online. Ta metoda logowania, oprócz jej bezpieczeństwa, gwarantuje również wygodę dla użytkowników, którzy mogą korzystać z wielu usług państwowych bez konieczności wielokrotnego logowania.

Pozostałe metody logowania bez zmian

Warto podkreślić, że wszelkie inne metody logowania do PUE ZUS pozostają bez zmian. Użytkownicy mogą więc w dalszym ciągu korzystać z tradycyjnych sposobów dostępu do platformy.

Dlaczego doszło do zmiany?

Chociaż szczegółowe przyczyny wycofania opcji logowania poprzez Moje ING nie zostały oficjalnie podane przez ZUS, takie decyzje są często podyktowane zmieniającymi się standardami bezpieczeństwa, potrzebą integracji z nowymi narzędziami oraz optymalizacją procesów wewnętrznych. Współpraca z login.gov.pl i Profil Zaufany jest krokiem w stronę centralizacji usług państwowych i zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników.

Zmiany w sposobie logowania do PUE ZUS są ważnym krokiem w procesie cyfrowej transformacji usług państwowych. Choć dla niektórych użytkowników może to oznaczać konieczność dostosowania się do nowej procedury, korzyści płynące z integracji z Profil Zaufany przyniosą korzyści w dłuższej perspektywie. Dzięki temu, obywatele mają pewność, że ich dane są chronione na najwyższym poziomie, a dostęp do usług elektronicznych jest prostszy i bardziej spójny.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]