Ruszają kontrole w mieszkaniach i domach. Nikt ich nie uniknie, start 18 września

Rozpoczynają się wielkie kontrole mieszkań i domów w całej Polsce. Nikt nie uniknie kontroli, bowiem stan techniczny sprawdzać będą kominiarze, przy okazji przeglądu przewodów kominowych.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

W zeszłym roku wszyscy właściciele musieli wpisać źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

W ewidencji tej znajdują się także informacje na temat stanu technicznego budynku, czyli m.in. zużycie energii, a nawet grubość ścian czy stan okiennic i drzwi. Te dane będą sprawdzane podczas rutynowej kontroli, jaką jest coroczne sprawdzanie stanu przewodów kominowych.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że kontrola ta jest obowiązkowa, a kto jej nie dopełni podlega karze grzywny. Sami kominiarze nie są również tego faktu zadowoleni, bo w ich ocenie nie wchodzi to w zakres kompetencji kominiarzy i w tej materii będą musieli zdać się na właścicieli budynków, którzy również moga nie wiedzieć jaka jest np. grubość stropów czy stan ocieplenia ścian.

W odpowiedzi na pytania Money.pl, GUNB odpowiada, że termin wejścia z życie ustawy, która reguluje kontrole to 18 września. To właśnie od tego terminu można spodziewać się kontroli.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]