Jeżeli słyszysz to w słuchawce rozłącz się i zastosuj technikę 30 sekund [13.08.2023]

Banki alarmują o nieuczciwych telefonach. Tego typu ostrzeżenia wydały już Bank Pocztowy i Pekao, który zachęca do kontaktu poprzez swoją infolinię.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Banki przestrzegają przed osobami, które udają przedstawicieli instytucji finansowych, w tym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego czy policję. Oszuści potrafią zmieniać wyświetlany numer, aby wprowadzić Cię w błąd.

Na Twoim telefonie może pojawić się nazwa lub numer, sugerujący pochodzenie połączenia od zaufanej instytucji.

Jeśli pojawiają się wątpliwości, Bank Pekao S.A. radzi nie reagować impulsywnie, ale zastosować zasadę „rozłącz i poczekaj 30 sekund”, a potem skontaktować się osobiście z odpowiednim bankiem czy organizacją.

Dla bezpieczeństwa, Bank Pekao S.A. udostępnia swój numer infolinii: 519 222 222.

Ważne jest, aby zachować ostrożność, zwłaszcza gdy otrzymujemy propozycje dotyczące korzystnych ofert finansowych. Oszuści często wykorzystują je jako pretekst, próbując przekonać nas do przekazania pieniędzy na podane przez nich konto.

Oszuści mogą przedstawiać dokumenty, które na pierwszy rzut oka wyglądają oficjalnie, ale przy bliższym przyjrzeniu się mogą okazać pełne luk i błędów.

Bank wzywa do czujności i nieulegania oszukańczym działaniom.

To spoofing telefoniczny

Spoofing telefoniczny to technika, w której oszuści manipulują identyfikatorem połączenia, aby wyświetlał się inny numer niż ten, z którego faktycznie dzwonią. Mogą na przykład udawać, że dzwonią z zaufanej instytucji, takiej jak bank czy agencja rządowa, aby wprowadzić odbiorcę w błąd i wyłudzić od niego poufne informacje. Ta metoda jest często wykorzystywana w celu oszustw finansowych, wyłudzeń danych osobowych czy nawet ataków na konkretne osoby lub firmy.

Ochrona przed spoofingiem telefonicznym może być wyzwaniem, ale istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko. Po pierwsze, nigdy nie należy zakładać, że wyświetlany numer jest dowodem na to, kim jest dzwoniący. Jeśli rozmówca prosi o poufne informacje, zawsze warto rozłączyć się i zadzwonić z powrotem na oficjalny numer instytucji, który można znaleźć na jej stronie internetowej lub w innych zaufanych źródłach. Niektóre nowoczesne systemy telefoniczne oferują także opcje filtracji i blokowania podejrzanych połączeń, co może również pomóc w ochronie przed tego typu atakami.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]