Sejm przyjął nowe przepisy. Zmiany dotkną wszystkich właścicieli smartfonów [13.08.2023]

Parlament przyjął nowe regulacje służące przeciwdziałaniu nadużyciom w komunikacji elektronicznej, nazywane potocznie „ustawą antyspoofingową”.

Fot. Shutterstock

Regulacje te mają na celu zwiększenie ochrony obywateli przed oszustwami takimi jak fałszowanie identyfikacji rozmówcy oraz smishing.

Fałszowanie identyfikacji rozmówcy (spoofing telefoniczny) polega na oszukańczym prezentowaniu fałszywego numeru na wyświetlaczu odbierającego, co może sprawić, że wygląda to jak połączenie z zaufanej instytucji. Taka manipulacja ma na celu zdobycie wrażliwych informacji od osoby odbierającej połączenie, takich jak dane logowania czy osobiste.

Natomiast smishing to rodzaj oszustwa, w którym przestępcy korzystają z wiadomości tekstowych, udając autentyczne źródło i nakłaniając ofiary do działania. Wiadomości te mogą kierować ofiary do fałszywych stron internetowych lub innych pułapek mających na celu kradzież danych. Oszustwo to opiera się na wykorzystaniu reakcji ofiary, często poprzez stworzenie uczucia pilności.

Zgodnie z nowym prawem, CSIRT NASK będzie śledził incydenty związane z tymi nadużyciami i utrzymywał bazę danych identyfikatorów połączeń, co ułatwi identyfikację oszustw.

Dodatkowo, przepisy wprowadzają nowe wymogi dla dostawców usług telekomunikacyjnych, którzy będą automatycznie identyfikować i blokować potencjalnie szkodliwe wiadomości i połączenia. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie odpowiedzialny za nadzór nad wdrażaniem tych przepisów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]