Uwaga! Sprytny sposób oszustów na wyłudzenie twoich oszczędności [13.08.2023]

Jeśli na ekranie twojego smartfona pojawia się numer infolinii czy SMS z nazwą ING, możesz myśleć, że to wiadomość od banku. Niemniej jednak za tą próbą kontaktu może kryć się osoba o złych zamiarach – cyberoszust.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Nieuczciwcy mogą manipulować technologią komórkową, by ukryć swój rzeczywisty numer. Wysyłając SMS-y z nazwą ING, chcą zmanipulować Twoją uwagę i ostrożność. Wiadomości, które przesyłają, mogą zawierać nieprawdziwe treści lub linki do niebezpiecznych witryn, a w trakcie połączenia udają się za konsultantów bankowych.

Nie daj się zmylić. Jeśli dostaniesz wiadomość o niespodziewanej transakcji czy o pilnej potrzebie dokonania przelewu, zachowaj ostrożność. Jeśli coś wydaje Ci się dziwne, zakończ rozmowę i zadzwoń bezpośrednio na oficjalny numer infolinii, by potwierdzić tożsamość rozmówcy.

Złodzieje korzystają z przeróżnych metod, by ukraść Twoje dane i środki. Przykładowy scenariusz:

Ktoś dzwoni do Ciebie udając przedstawiciela banku – numer wygląda oficjalnie, jakby pochodził z banku. Ten fałszywy konsultant próbuje wprowadzić Cię w stan niepokoju i przekonuje do szybkiego działania – może wspominać o nieznanej Ci transakcji czy długu. Oszust może również przysłać Ci wiarygodnie wyglądającą wiadomość SMS. Jeśli uwierzysz w jego historię i podasz mu swoje dane lub dokonasz przelewu, Twoje środki przechodzą w ręce przestępcy.

Dlaczego mógłbyś myśleć, że kontaktujesz się z bankiem? Oszuści wykorzystują luki technologiczne w sieciach GSM i udają znane instytucje. W rezultacie widzisz na ekranie znany Ci numer lub nazwę banku.

Nie mamy wpływu na działanie sieci telekomunikacyjnych, więc nie możemy całkowicie zapobiec tego typu oszustwom.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo online. Zawsze zachowuj rozwagę. W razie wątpliwości zawsze zadzwoń na oficjalną infolinię banku. Nie udostępniaj swoich danych, zwłaszcza takich jak hasła czy numer PESEL. Oszuści są przebiegli i nieustannie zmieniają taktyki. Bądź na bieżąco z naszymi komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa, by chronić swoje środki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]