Czy mieszkańcy muszą obawiać się kontroli Straży Miejskiej w swoich domach? Kto dostanie karę? [18.08.2023]

Straż Miejska otrzyma dodatkowe uprawnienia i zadania. Jak podaje portalsamorządowy.pl, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad nowelizacją, która umożliwi strażnikom weryfikację w mieszkaniach i domach. Czy właściciele obiektów będą musieli płacić grzywny?

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Cała sytuacja wiąże się z koniecznością przesyłania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Od stycznia 2021 roku właściciele lub administratorzy budynków mają obowiązek informować, jakie źródło ciepła jest w użyciu w danym obiekcie.

Brak złożonej deklaracji grozi grzywną, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jak dotąd niewielu ludzi zostało ukaranych grzywną, głównie z powodu braku odpowiednich kontroli. Teraz to ma się zmienić, gdyż strażnicy będą kontrolować, czy mieszkańcy dopełnili tego obowiązku.

Bez obaw mogą spać osoby, które złożyły deklarację oraz te, których ten obowiązek nie dotyczy. Jeśli korzystacie z ciepła z sieci miejskiej, nie musicie składać deklaracji. Jednak jeśli w waszych nieruchomościach stosujecie indywidualne źródła ogrzewania, takie jak pompa ciepła czy piec gazowy, wówczas przesyłanie deklaracji do CEEB jest wymagane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]