Kontrolerzy w Twoim domu: o tym musisz wiedzieć [14.08.2023]

W najbliższym czasie właściciele mieszkań i domów w całej Polsce powinni przygotować się na kontrole. Kominiarze będą sprawdzali nie tylko przewody kominowe, ale także różne aspekty związane ze stanem technicznym nieruchomości.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Po wprowadzeniu w zeszłym roku obowiązku wpisywania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), teraz ewidencja ta stała się nieocenionym źródłem informacji o polskich budynkach. Oprócz danych dotyczących źródeł ciepła, CEEB zawiera również informacje na temat takich kwestii jak zużycie energii, grubość ścian, czy stan drzwi i okiennic. To właśnie te parametry zostaną poddane kontroli podczas rutynowych przeglądów przewodów kominowych.

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że pomimo obowiązkowego charakteru tej kontroli, nie wszyscy są z niej zadowoleni. Kominiarze wyrażają obawy, podkreślając, że ocena wielu z tych aspektów nie leży w zakresie ich kompetencji. Wielu z nich będzie zatem musiało polegać na danych dostarczonych przez właścicieli budynków, którzy sami mogą nie znać dokładnych specyfikacji swoich nieruchomości.

Pomimo tych kontrowersji, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) potwierdza w odpowiedzi na pytania Money.pl, że nowe przepisy wchodzą w życie 18 września. Od tej daty wszyscy właściciele nieruchomości powinni spodziewać się wizyt kontrolnych.

Czas pokaże, jak przebiegną te kontrole i czy kominiarze będą w stanie sprostać nowym wyzwaniom. Z pewnością właściciele nieruchomości powinni przygotować się na to, aby dostarczyć wszelkie niezbędne informacje i współpracować z kontrolerami. W przeciwnym razie grozi im kara grzywny za nieprzeprowadzenie obowiązkowego przeglądu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]