Odbierasz połączenie od znajomego numeru? Upewnij się podczas rozmowy [14.08.2023]

Banki w Polsce, w tym Bank Pocztowy oraz Bank Pekao S.A., zwracają uwagę na nową metodę oszustwa, znaną jako spoofing telefoniczny. Jest to niebezpieczna praktyka, w której oszuści manipulują numerem połączenia tak, aby wyglądał on na pochodzący z zaufanej instytucji.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Oszuści wykorzystującą tę metodę potrafią ukryć swój faktyczny numer i przedstawić się jako przedstawiciele instytucji finansowych, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego czy nawet policji. Dzięki temu na wyświetlaczu odbiorcy pojawia się nazwa lub numer, które sugerują, że dzwoni autentyczna instytucja.

Bank Pekao S.A. przestrzega klientów i radzi zachować spokój w takiej sytuacji. Jednym ze sposobów radzenia sobie z potencjalnym zagrożeniem jest zastosowanie zasady „30 sekund”: rozłączyć się, odczekać pół minuty, a potem bezpośrednio oddzwonić na oficjalny numer instytucji. Dla klientów Banku Pekao S.A., infolinia dostępna jest pod numerem: 519 222 222.

Jest to szczególnie ważne, gdy rozmówca oferuje atrakcyjne kredyty czy konta, próbując przekonać do przekazania środków na tzw. konto „techniczne”. Niestety, oferty takie często okazują się być próbą oszustwa. Oszuści potrafią także wysyłać fałszywe dokumenty, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać przekonująco, ale często zawierają błędy językowe lub brakujące informacje.

Spoofing telefoniczny to nie tylko zagrożenie dla indywidualnych odbiorców. Metoda ta jest często stosowana przez oszustów w celu wyłudzenia danych osobowych, finansowych, a nawet dokonywania ataków na konkretne osoby lub przedsiębiorstwa.

Ochrona przed spoofingiem może być trudna, ale pamiętajmy o kilku zasadach. Nigdy nie przyjmujmy na wiarę informacji podawanych przez rozmówcę. Zawsze warto sprawdzić, czy rozmawiamy z autentycznym przedstawicielem instytucji, dzwoniąc na oficjalny numer. Ponadto korzystanie z nowoczesnych systemów filtracji i blokowania połączeń może być skutecznym środkiem ochrony.

Bank Pekao S.A. oraz inne instytucje apelują: bądźcie czujni i nie dajcie się oszustom.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]