Zatrzymano podejrzanych o rozklejanie naklejek Grupy Wagnera

ABW razem z policją zatrzymały dwóch Rosjan podejrzanych oraz rozklejanie naklejek z logiem Grupy Wagnera.

Fot. Kraków w Pigułce

Naklejki były umieszczone w Krakowie i Warszawie. Łącznie było ich około 300.

„ABW współdziałając z Policją zidentyfikowała i zatrzymała dwóch Rosjan, którzy w Krakowie i Warszawie kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera. Obaj usłyszeli zarzuty, dot. m.in. szpiegostwa, i trafili do aresztu” – napisał na X (dawniej Twitter) szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak poinformowano w materiale ministerstwa, podejrzani mieli otrzymać za swoją pracę równowartość około 20 000 zł. Po wykonanej pracy mieli wyjechać z Polski. „Do zatrzymań obu podejrzanych doszło dzięki współpracy ABW z funkcjonariuszami małopolskiej i mazowieckiej policji. Przy zatrzymanych zabezpieczono duże ilości materiałów propagandowych oraz nośniki danych. Ustalono również, że zatrzymani na bieżąco kontaktowali się ze swoimi mocodawcami, którzy wysyłali obu zatrzymanym wskazówki dotyczące podejmowanych działań” – wyjaśniło biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Podejrzanie usłyszeli już zarzuty. Aleksiej T. i Andriej G. Mieli działać w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, w grupie o charakterze zbrojnym mającej na celu popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym. Ponadto mieli prowadzić zakazany prawem werbunek do służby najemnej i propagowania symboli i nazw wspierających agresję zbrojną Rosji na Ukrainę.

Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]