Alarm! Nowe złośliwe oprogramowanie celuje w portfele użytkowników telefonów [15.08.2023]

Zespół ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Google ostrzega przed rosnącą aktywnością trojana o nazwie SharkBot, który infiltruje aplikacje i może nielegalnie zdobywać dostęp do środków na rachunkach użytkowników.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Według sierpniowego raportu z 2023 r. na temat zagrożeń, istnieje nowa technika o nazwie „wersjonowanie”, która stanowi realne zagrożenie. Metoda ta polega na tworzeniu aplikacji, które początkowo przechodzą przez mechanizmy kontroli w sklepach aplikacji. Następnie jednak, oszuści wprowadzają szkodliwe aktualizacje. Problem polega na tym, że sklepy aplikacji często nie monitorują tego, co aplikacja bezpośrednio ściąga na urządzenie użytkownika.

Wykorzystując ten sposób, nieuczciwi twórcy oprogramowania mogą wprowadzać różne rodzaje złośliwego oprogramowania. Wśród nich najbardziej znanym i niebezpiecznym jest SharkBot, który podszywa się pod aplikacje ochronne. Po pewnym czasie, oszuści aktywują w nim funkcje trojana bankowego, prowadząc do nielegalnych transakcji z kont użytkowników.

Specjaliści zalecają ostrożność podczas aktualizowania aplikacji i korzystanie z oprogramowania tylko od znanych i zaufanych deweloperów.

Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem SharkBot?

Aby zabezpieczyć się przed trojanem SharkBot, zalecane jest podjęcie kilku środków bezpieczeństwa:

Aktualizuj oprogramowanie: Częste aktualizacje systemu i aplikacji pomagają w zabezpieczeniu przed znanych zagrożeniami. Pobieraj z zaufanych źródeł: Korzystaj tylko z oficjalnych sklepów, takich jak Google Play dla Androida czy App Store dla iOS. Bądź ostrożny z nieznajomymi aplikacjami: Zawsze sprawdzaj recenzje i ilość pobrań aplikacji przed jej instalacją. Monitoruj uprawnienia: Zastanów się, czy aplikacja naprawdę potrzebuje dostępu do wszystkich danych, o które prosi. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe: Działa ono jako dodatkowa warstwa ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Zwracaj uwagę na aktualizacje: Jak pokazało to zjawisko związane z SharkBot, nie wszystkie aktualizacje są bezpieczne. Przy nieznanych aplikacjach warto poczekać i zorientować się, czy nie ma problemów. Twórz regularne kopie zapasowe: W przypadku problemów łatwiej będzie odzyskać dane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]