Chcesz otrzymać 3100 złotych? Zobacz, kto dostanie świadczenie [15.08.2023]

Jeśli czujesz się źle i zbliża się termin zakończenia twojego zasiłku chorobowego, możesz ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które od lipca ma wyższą wartość. Wszelkie niezbędne formalności związane z tym wnioskiem powinieneś dopełnić w ZUS.

Fot. Pixabay

Po pierwszych 33 dniach korzystania z zasiłku chorobowego od pracodawcy, pracownik przenosi się na wsparcie chorobowe z ZUS na okres 182 dni lub nawet 270 dni w sytuacji gruźlicy lub ciąży.

Niektórym pracownikom potrzebny jest dodatkowy czas na powrót do zdrowia. W takim przypadku można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które jest dostępne na kolejny rok.

Pierwsze trzy miesiące tego świadczenia wynoszą 90% wartości zasiłku chorobowego. Następnie przez kolejne 9 miesięcy kwota obniża się do 75%. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które otrzymują 100% wartości. Najniższy zasiłek nie może być niższy niż płaca minimalna pomniejszona o około 13%. Do lipca najniższa kwota świadczenia wynosiła 3011,52 zł, ale od tego miesiąca wzrosła do 3106,44 zł.

Aby ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, należy wypełnić formularz ZNp-7, dołączyć do niego opinie lekarza oraz wywiad zawodowy z pracy. Wszystkie te dokumenty trzeba przekazać do ZUS bezpośrednio lub za pośrednictwem PUE ZUS. Ostateczna decyzja zostanie wydana w ciągu 60 dni, dlatego warto złożyć wszystkie niezbędne papiery zanim upłynie okres zasiłku chorobowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]