Kontrole w mieszkaniach bez litości: brak dokumentów to wysoka kara [15.08.2023]

Od 28 kwietnia wprowadzone zostały zmiany w przepisach dotyczących świadectw energetycznych, zobligowujące ich posiadanie w określonych sytuacjach, w tym przy wynajmie. Brak wymaganego świadectwa może prowadzić do poważnych sankcji finansowych.

Fot. Kraków w Pigułce

Jeżeli planujesz wynająć swoje mieszkanie, musisz posiadać świadectwo energetyczne. W przeciwnym wypadku grozi Ci grzywna do 5 tysięcy złotych.

Właściciel musi posiadać świadectwo energetyczne, jeśli budynek czy lokal jest przedmiotem transakcji sprzedaży, przejścia na podstawie umowy spółdzielczego prawa własności lub zostaje wynajęty. Dotyczy to także budynków z przed 2009 roku. Gdy budynek jest modernizowany, wymagane jest odnowienie świadectwa.

Głównym celem tych zmian jest dostarczanie informacji potencjalnym najemcom czy kupującym o przewidywanych kosztach energii oraz podnoszenie wiedzy właścicieli o zużyciu energii w ich obiektach.

Nie musisz posiadać świadectwa energetycznego, jeśli lokal nie jest oferowany do wynajmu czy sprzedaży albo ma mniej niż 70 m^2 powierzchni.

Kontrole dotyczące świadectw energetycznych rozpoczęły się już po 28 kwietnia i są realizowane cyklicznie co 2, 3, 4 lub 5 lat, w zależności od mocy instalowanego kotła.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]