Kontrole wewnątrz mieszkań – Straż Miejska w nowej roli [15.08.2023]

Straż Miejska będzie miała dodatkowe uprawnienia oraz obowiązki. Jak podaje portalsamorządowy.pl, nowe regulacje, którą są opracowywane w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, umożliwią strażnikom kontrolę mieszkań i domów. Czy zwiększy się liczba nałożonych grzywien?

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

To wszystko w kontekście wymogu składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Nowe prawo zaczęło obowiązywać od stycznia 2021 roku, wymagając od właścicieli i zarządców budynków informowania o używanym przez nich źródle ciepła.

Brak deklaracji grozi grzywną sięgającą kilku tysięcy złotych. Jednak dotychczas nie wielu dostali takie kary z powodu ograniczonej liczby kontroli. Teraz to ma się zmienić, gdyż straż miejska będzie monitorować, czy obowiązki te zostały spełnione i czy odbyła się odpowiednia kontrola.

Jeśli złożyliście już wymaganą deklarację lub nie jesteście objęci tym obowiązkiem, możecie spać spokojnie. Dla tych, którzy korzystają z sieciowego źródła ciepła, deklaracja nie jest wymagana. Ale jeśli w domu używane jest indywidualne źródło ogrzewania, takie jak pompa ciepła czy piec na węgiel czy gaz, wtedy składanie deklaracji do CEEB jest konieczne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]