Oszustwo bankowe na horyzoncie: czy twoje oszczędności są bezpieczne? [15.08.2023]

Kiedy na wyświetlaczu telefonu pojawia się numer infolinii lub otrzymujesz SMS z nazwą „ING”, może Ci się wydawać, że to oficjalny kontakt z bankiem. Niestety, może to być próba oszustwa przez cyberprzestępcę.

Fot. Kraków w Pigułce

Oszuści są w stanie manipulować numerami wyświetlanymi na telefonie, by wyglądały na autentyczne. Wysyłają wiadomości z fałszywym podpisem ING, aby zmylić Twoją ostrożność. Te wiadomości mogą zawierać nieprawdziwe informacje lub linki do niezaufanych witryn. Podczas rozmów, udają pracowników banku.

Zachowaj ostrożność, zwłaszcza gdy dostaniesz wiadomość o niespodziewanym zobowiązaniu lub otrzymasz telefon z informacją wymagającą natychmiastowego działania. W razie wątpliwości przerwij rozmowę i samodzielnie zadzwoń na infolinię banku.

Cyberprzestępcy są inwencyjni i korzystają z różnych strategii, by ukraść Twoje dane i środki. Często wygląda to tak:

Ktoś podszywa się pod bank i dzwoni do Ciebie – na wyświetlaczu widzisz oficjalny numer infolinii. Oszust opisuje sytuację, która ma na celu zaniepokoić Cię i skłonić do szybkich działań. Może wysłać Ci SMS-a, aby udawać autentyczność. Jeśli uwierzysz w tę historię, przekazujesz oszustowi dane lub wykonujesz przelew – a wtedy tracisz pieniądze.

Dlaczego możesz myśleć, że komunikacja pochodzi od banku? Oszuści wykorzystują słabości w sieci GSM, by podszyć się pod wiarygodne instytucje. Niestety, mamy ograniczoną kontrolę nad tym, jak działają sieci telekomunikacyjne.

Dbaj o bezpieczeństwo: Bądź ostrożny i nie daj się ponieść presji czasu. Jeśli coś budzi Twoje podejrzenia, skonsultuj się z infolinią banku. Nigdy nie udostępniaj swoich danych, a w razie wątpliwości pytań o personalia rozmówcy. Oszuści nieustannie dostosowują swoje taktyki, dlatego warto być czujnym i zawsze dwa razy zastanowić się, zanim podejmiesz jakieś działania. Śledź nasze informacje o bezpieczeństwie, by być na bieżąco.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]