Dostałeś banknot pobrudzony farbą? To nowy system, który nie zadziałał prawidłowo [16.08.2023]

We wrześniu wprowadzony zostanie nowy system ochrony pieniędzy w bankomatach przed kradzieżą. Zdaniem ekspertów, banków oraz operatorów system ten może sprawić problemy. Klienci muszą być czujni – jeśli otrzymają zabarwiony banknot, muszą go od razu wymienić.

Fot. Kraków w Pigułce

Od 23 września zaczynają obowiązywać nowe regulacje MSWiA, które nakazują, aby 40 proc. bankomatów w Polsce była wyposażona w system IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System). System ten reaguje na próby kradzieży, zabarwiając banknoty trudną do usunięcia farbą, aby uniemożliwić ich ponowne użycie.

Wdrożenie tego systemu jest wyzwaniem zarówno dla sektora bankowego, jak i dla operatorów. System IBNS jest kosztowny, a przy dużej liczbie bankomatów może generować koszty sięgające setek milionów złotych. Istnieje także ryzyko likwidacji mniej dochodowych bankomatów. Dodatkowo operatorzy napotykają problemy z homologacją systemu – jak informuje Business Insider, Polskie Centrum Akredytacji nie przyznało akredytacji żadnej firmie w Polsce w tym zakresie. Wiele firm nie jest przekonanych co do konieczności wprowadzenia systemu, argumentując, że obecne metody są skuteczne i ataki na bankomaty są rzadkie.

Konsumenci również mogą odczuć skutki nowego systemu. Może się zdarzyć, że bankomat, przez pomyłkę, wyda banknoty zabarwione farbą. Takie pieniądze nie będą akceptowane w Polsce, ale można je będzie wymienić w NBP. Choć wymiana mniejszych sum nie stanowi problemu, większa ilość pobrudzonych banknotów może być kłopotliwa dla klienta.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]