Etna się przebudziła. Pył może dotrzeć do Polski

W nocy z 13 na 14 sierpnia obudził się wulkan Etna. Wybuch wulkanu spowodował liczne utrudnienia. IMGW prognozuje, że pył może dostać się do Polski.

Fot. Pixabay

W Katanii wprowadzono zakaz poruszania się jednośladami, a wszystkim innym kierowco nałożono ograniczenie do 30 km/h. Wstrzymano również ruch lotniczy.

„W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do wybuchu wulkanu Etna na Sycylii” – informuje IMGW.

„Prognozy wskazują, że w najbliższych godzinach pyły wulkaniczne pozostaną głównie nad obszarem basenu Morza Śródziemnego. W kolejnych terminach transport pyłów nad Europę Centralną nie jest jednak wykluczony” – pisze IMGW.

Etna to czynny wulkan położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii, w pobliżu miasta Catania we Włoszech. Jest to najwyższy czynny wulkan w Europie oraz jeden z najbardziej aktywnych na świecie. Etna jest znana z częstych erupcji. Jej zapisy sięgają starożytnych czasów i były notowane przez takich historyków jak Tukidydes. Erupcje te były różnej intensywności i miały różne skutki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]