Groźna aplikacja podsłuchuje Twoje rozmowy – działaj szybko i ją usuń! [16.08.2023]

Kiedy używamy aplikacji takich jak WhatsApp, Signal czy Telegram, ufamy, że nasze informacje są bezpieczne dzięki zastosowaniu technologii szyfrowania. Często przesyłamy poprzez nie skany naszych dokumentów lub ważne pliki. Ale, co by było, gdyby jedna z tych aplikacji była faktycznie narzędziem w rękach oszustów? Jeżeli masz pewną aplikację na swoim telefonie, zastanów się dwa razy zanim jej użyjesz!

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Specjaliści z CYFIRMA ostrzegają przed aplikacją o nazwie Safe Chat – nie mylić z inną aplikacją o nazwie SafeChat. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być zwykłym komunikatorem, w rzeczywistości jest to narzędzie do kradzieży danych.

To, co jest niepokojące, to fakt, że Safe Chat prosi jedynie o podstawowe uprawnienia, co często nie budzi naszych podejrzeń. Te uprawnienia jednak pozwalają na przechwycenie wiadomości z popularnych platform komunikacyjnych, takich jak Messenger, WhatsApp, Telegram czy Signal.

Kiedy wiadomości zostają przechwycone, trafiają one bezpośrednio na serwer oszustów. Stare powiedzenie głosi, że milczenie jest złotem, co w tym kontekście oznacza, że im więcej informacji dzielimy się poprzez te platformy, tym większe jest ryzyko ich wykorzystania przez złodziei.

A jakie są motywy oszustów, chcących pozyskać nasze dane z komunikatorów?

Dane z komunikatorów mogą być cennym źródłem informacji dla oszustów, którzy mogą wykorzystać je w następujący sposób:

  1. Wyłudzenie pieniędzy: Przez podszywanie się pod Twoje kontakty, oszuści mogą próbować uzyskać pieniądze, udając, że są w potrzebie.
  2. Cyberprzemoc: Oszuści mogą wykorzystać Twoje prywatne materiały do szantażowania Cię.
  3. Inżynieria społeczna: Wykorzystując pozyskane informacje, oszuści mogą przekonywać Cię do podania jeszcze więcej danych w innych miejscach, takich jak media społecznościowe.
  4. Oszustwa dotyczące tożsamości: Jeśli oszuści mają dostęp do Twoich danych, mogą próbować oszukać na Twoje konto bankowe czy zaciągnąć kredyt na Twoje imię.
  5. Phishing: Oszuści mogą tworzyć wiadomości wyglądające, jakby pochodziły od zaufanych instytucji, próbując wyłudzić od Ciebie loginy i hasła.
  6. Rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania: Oszuści mogą wysyłać Twoim znajomym złośliwe linki, podszywając się pod Ciebie w komunikatorze.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]