Uwaga na takie telefony! Ta forma oszustwa jest bardzo trudna do wykrycia

Jedną z bardziej powszechnych metod oszustów, a jednocześnie bardzo ciężką do wykrycia, jest spoofing telefoniczny. Czym jest i jak należy się przed nim bronić?

Fot. Pixabay

Spoofing telefoniczny nie jest ani nową, ani rzadko stosowaną formą oszustwa. Jak wyjaśnia portal dobreprogramy.pl, polega ona na tym, że osoba dzwoniąca podszywa się pod inny numer telefonu, aby móc dzwonić z niego do potencjalnych ofiar i udawać, że jest kimś innym. Takie działanie możliwe jest dzięki technologii VoIP, która pozwala na ręczne wprowadzenie dowolnego numeru, który ma się wyświetlić na ekranie telefonu odbiorcy.

Oczywiście samo wprowadzenie numeru nie jest zagrożeniem, jednak może to nieść za sobą przykre konsekwencje. Przestępcy bowiem mogą takim sposobem podszyć się pod każdą osobę lub instytucję, np. pracownika banku. Podając się za nią może natomiast zmanipulować potencjalną ofiarę i uzyskać dostęp do danych wrażliwych bądź konta bankowego.

Portal informuje, że proces działania jest często bardzo podobny. Oszust próbuje wystraszyć rozmówcę, zmuszając go do działania pod wpływem silnych emocji. Najczęściej informuje go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia natychmiastowych działań.

Niestety nie ma możliwości zablokowania ani uniknięcia potencjalnego spoofingu telefonicznego, co sprawia, że trudno mówić o jakiejkolwiek prewencji. Przede wszystkim należy pamiętać, że wyświetlający się na ekranie numer dzwoniącego nie jest gwarancją jego autentyczności. Najlepszą metodą jest uważne słuchanie dzwoniącego, kontrolowanie emocji oraz nie wykonywanie poleceń pochopnie. Jeżeli rozmówca mówi o jakimś problemie, na przykład związanym z kontem bankowym, należy rozłączyć się oraz samodzielnie zadzwonić do banku i to zweryfikować. Należy również pamiętać, że żaden rzeczywisty pracownik banku nie będzie wymagał od nas loginów oraz haseł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]