Zablokowany dostęp dla kontrolera? Decyzja sądu może przynieść zmianę [16.08.2023]

Mimo że prawo w Polsce nakłada obowiązek opłacania abonamentu RTV, wielu obywateli unika tego obowiązku. Jednak takie postępowanie nie jest wolne od ryzyka, bo inspektorzy Poczty Polskiej mają uprawnienia do weryfikowania regulaminowych opłat. Odmowa wpuszczenia inspektora do domu to dopiero początek potencjalnych problemów.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jeżeli ktoś jest właścicielem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, zgodnie z przepisami jest zobowiązany do opłacania abonamentu RTV. Niemniej jednak, wiele osób w Polsce omija ten wymóg.

Inspektorzy Poczty Polskiej systematycznie sprawdzają opłacenie abonamentów. Nie są to zwykli listonosze, ale specjaliści w tej dziedzinie. Choć istnieje prawna potrzeba zezwolenia na przeprowadzenie takiej kontroli, nie jest to obowiązkowe. Kontroler powinien jednak przedstawić powód swojej wizyty przed wejściem. Brak takiego wyjaśnienia unieważnia kontrolę.

Gdy zdecydujemy się wprowadzić kontrolera do domu po spełnieniu wszelkich formalności, musimy pozwolić mu na dokładne przeszukanie. Mają prawo do sprawdzenia wszystkich pomieszczeń w poszukiwaniu odbiorników i weryfikacji, czy opłacamy za nie abonament. Jeżeli inspektor zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, grozi nam kara, której wartość może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty.

Chociaż inspektorzy mogą odwiedzić każdego, firmy są szczególnie podatne na takie inspekcje. Siedziby firm są często kontrolowane z uwagi na dodatkowe opłaty za odbiorniki. Wysokość kary nie różni się jednak w zależności od tego, czy jesteśmy właścicielami firmy.

Czy inspektor może przeprowadzić kontrolę bez Twojego pozwolenia?

Nie, kontroler abonamentu RTV nie może wchodzić do Twojego domu bez Twojego pozwolenia. Może przeprowadzić kontrolę jedynie po uzyskaniu zgody właściciela lub osoby upoważnionej. Jeśli jednak odmówisz, kontroler ma prawo zgłosić to do sądu, który może wydać nakaz przeprowadzenia kontroli.

Podczas każdej wizyty kontrolera, musi on się przedstawić, pokazać swoją legitymację i wyjaśnić cel swojego przybycia. Kontroler ma obowiązek poinformować Cię o Twoich prawach, w tym o możliwości odmowy wpuszczenia go do domu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]