Jak uniknąć oszustwa związane z „dodatkiem mieszkaniowym”? [17.08.2023]

Ostatnie tygodnie przyniosły zwiększenie liczby fałszywych komunikatów o przyznaniu „dodatku mieszkaniowego”. Właśnie z tego powodu Bank Pekao S.A. postanowił zaalarmować swoich klientów i podzielić się z nimi kluczowymi informacjami na temat tego oszustwa.

Fot. Kraków w Pigułce

Jak działają przestępcy i na co zwracać uwagę?

Oszuści wykorzystują różnorodność kanałów komunikacji, ale najczęściej celem stają się użytkownicy SMS-ów. Takie wiadomości są pełne obiecujących haseł, takich jak: „Gratulacje! Finansowanie odnotowane”, czy „Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki”. Jednak najważniejszym elementem jest link, który przekierowuje do stron podszywających się pod oficjalne serwisy rządowe, np. hxxps://gov24pl[.]online czy zasilki-govpl[.]online. Po kliknięciu w ten link, ofiara trafia na stronę, która proponuje „dodatek mieszkaniowy”.

Za tą pułapką stoją cyberprzestępcy, którzy chcą skorzystać z medialnego echa wokół programu mieszkaniowego „Bezpieczny Kredyt 2%”, uruchomionego na początku lipca. Ich celem jest wyłudzenie wrażliwych informacji – czy to danych logowania do bankowości elektronicznej, czy danych kart płatniczych.

Jak się przed tym bronić?

Przede wszystkim, nigdy nie klikaj w podejrzane linki i nie loguj się na stronach, do których przekierowują takie wiadomości. Jeżeli nigdy nie składałeś wniosku o dofinansowanie z żadnego rządowego programu, a nagle otrzymujesz informację o przyznaniu środków – bądź na baczności.

Podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa? Oto, co należy zrobić:

  1. Zadzwoń na infolinię banku Pekao S.A. pod numer (+48 519 222 222). W ten sposób szybko zablokujesz swoją kartę oraz dostępy do bankowości elektronicznej.
  2. Podczas rozmowy z infolinią przekaż wszystkie niezbędne informacje dotyczące podejrzanego oszustwa.
  3. Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na urządzeniu, które uznajesz za bezpieczne.
  4. Złóż zawiadomienie organom ścigania – policji lub prokuraturze. Informacje o podejrzeniu przestępstwa są niezbędne do wszczęcia śledztwa.
  5. Na koniec poinformuj bank o podjętych przez Ciebie krokach w związku z podejrzeniem o oszustwo.

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dbaj o swoje dane i bądź czujny na wszelkie próby ich wyłudzenia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]