Liczne nieprawidłowości podczas kontroli. Te osoby będą miały problemy

ZUS przeprowadził masowe kontrole zwolnień lekarskich w Polsce, ujawniając liczne nieprawidłowości. W ciągu pierwszego kwartału tego roku, zakład przeprowadził ponad 117 tysięcy takich sprawdzeń. Efektem było wstrzymanie świadczeń chorobowych o wartości 6,8 miliona złotych i obniżenie innych o ponad 38 milionów.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Nie wszystkie te kontrole odbyły się bezpośrednio w domach. Niektóre informacje pochodziły z analizy profilów w mediach społecznościowych, gdzie ludzie dzielili się swoimi doświadczeniami, jak na przykład wyjazdami na wakacje. Tradycyjne kontrole domowe jednak nadal były stosowane.

Wśród ujawnionych nadużyć jest przypadek mężczyzny, który będąc na zwolnieniu lekarskim, pojechał na wakacje. Jego nieobecność wyszła na jaw podczas poszukiwań opiekuna dla psa. Inny przypadek dotyczył kobiety, która miała opiekować się swoim chorym dzieckiem, a ono w tym czasie uczęszczało do szkoły. W kolejnym przypadku mężczyzna brał zwolnienie, by opiekować się żoną, a obydwoje spędzali czas na wakacjach.

Za niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego grożą surowe konsekwencje. Możliwe są m.in. odebranie świadczeń, konieczność ich zwrotu, utrata pracy, a nawet postępowanie sądowe z możliwością 8 lat więzienia za oszustwo. Szczególnie, że niewłaściwe korzystanie z L4 przynosi dodatkowe koszty dla pracodawcy, który musi zorganizować zastępstwo.

W roku 2022 w Polsce wystawiono aż 27 milionów zwolnień lekarskich. Najczęstszymi powodami były problemy z układem mięśniowo-szkieletowym oraz zaburzenia psychiczne, w tym reakcje na stres.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]