Podszywają się pod popularny bank i rozsyłają maile ze złośliwym oprogramowaniem!

Niedawno zaobserwowano kampanię w której oszuści, pod wizerunkiem znanego banku, wysyłają do potencjalnych ofiar wiadomości e-mail, zawierające złośliwe oprogramowanie. Należy zachować ostrożność

Fot. Pixabay

Jak informuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego CERT Polska, zaobserwował kampanię z wiadomościami e-mailowymi, która ma na celu zainfekowanie komputerów szkodliwym oprogramowaniem z rodziny Remcos. Oprogramowanie to pierwotnie było narzędziem służącym do testów bezpieczeństwa, jednak z czasem zaczęło być wykorzystywane w szkodliwych kampaniach.

Wyjaśniono, że przestępcy podszywają się pod wizerunek banku Pekao S.A. i wysyłają do potencjalnych ofiar maile z informacją o otrzymaniu przelewu oraz z dołączonym załącznikiem, który ma być tego potwierdzeniem. Jednak w rzeczywistości jest to archiwum z plikiem wykonywalnym EXE. Po otwarciu załącznika, instalowane jest złośliwe oprogramowanie, które daje atakującemu zdalny dostęp do komputera.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) podaje, że cyberprzestępcy stawiają strony internetowe, podszywające się pod platformy streamingowe, a klikając w podany link, możemy być pewni, że nasze konto zostanie wyczyszczone. Ponadto CSIRT KNF wyjaśnia, że wejście na zainfekowaną domenę i próby zalogowania, mogą skończyć się utratą danych.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]