Cyfrowe restrykcje: dlaczego rząd wprowadza takie surowe ograniczenia dostępu do sieci? [18.08.2023]

Chiny stają się pierwszym państwem na świecie, które zamierza ograniczyć korzystanie z smartfonów przez młodzież. Władze uważają, że technologie mobilne mogą szkodzić młodszemu pokoleniu. Chociaż rodzicom zostawiono pewien zakres decyzji, pojawiają się pytania, czy Polska podąży za tym przykładem.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Chiński regulator internetowy, Cyberspace Administration of China (CAC), przedstawił plan nowych regulacji dotyczących korzystania z smartfonów przez osoby do 18 roku życia.

Nowe regulacje obejmują:

  • Zakaz korzystania z internetu na smartfonach od 22:00 do 6:00.
  • Limit dwóch godzin korzystania ze smartfona dla osób w wieku 16-18 lat.
  • Jednogodzinny limit dla dzieci poniżej 16 roku życia.
  • Dla najmłodszych (poniżej 8 lat) – maksimum osiem minut dziennie, chociaż niektóre informacje wskazują na 40 minut.

CAC sugeruje, aby producenci i dostawcy usług wprowadzili te restrykcje, w tym „tryb dla dzieci i młodzieży” w smartfonach oraz w sklepach aplikacji. Rodzice będą mogli zrezygnować z niektórych limitów, ale muszą to zrobić aktywnie.

Niektóre z tych ograniczeń będą miały bezwzględny charakter, na przykład dzieci poniżej 12 roku życia nie będą mogły instalować aplikacji bez zgody rodziców. Osoby w wieku 12-16 lat będą mogły korzystać tylko z aplikacji dostosowanych do młodzieży.

Obecnie propozycje te są poddane konsultacjom społecznym, które mają zakończyć się 2 września.

Czy Europa podąży w ślady Chin?

Debaty na temat ograniczania korzystania z smartfonów przez młodzież trwają w wielu krajach, ale często napotykają opór społeczny. Polska rozważa wprowadzenie pewnych ograniczeń w szkołach, choć Minister Przemysław Czarnek zaznacza, że decyzja leży w gestii poszczególnych szkół.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]