Często robisz zakupy online? Przydadzą Ci się te trzy zasady bezpieczeństwa CERT

Zakupy przez internet są rozwiązaniem niezwykle wygodnym i pozwalającym zaoszczędzić sporo czasu. Czasem jednak zapominamy o potencjalnych zagrożeniach, a ten fakt wykorzystują oszuści

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Cyberprzestępcy z chęcią wykorzystują nieuwagę swoich ofiar podczas korzystania z sieci. Nie inaczej ma się sytuacja robienia zakupów online. Najnowszy spot poruszający tę kwestię powstał we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji i instytutu NASK i jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

NASK ostrzega przed wyjątkowymi, zniżkami, niezwykłymi okazjami oraz „gorącymi” ofertami dostępnymi czasowo. Takie hasła skłaniają nas do szybkiego, często bezrefleksyjnego, podejmowania decyzji. Taki zabieg stosowany jest przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy w sieci do pozbawienia internautów pieniędzy.

(Działający w NASK) zespół CERT Polska przypomina w spocie o trzech zasadach bezpiecznych zakupów przez internet:

  1. Upewnij się, że na stronie jest numer telefonu do sklepu,
  2. Sprawdź, czy sklep oferuje popularne metody płatności,
  3. Poczytaj opinie na temat sklepu – skrajne mogą świadczyć o oszustwie.

Jak wynika z danych raportu „Polaków portret własny. Bezpieczni na e-zakupach 2022”, dostępność znanych operatorów płatności sprawdza tylko co trzeci klient. Natomiast komentarze na temat sklepu internetowego czyta dwóch internautów na trzech, a regulamin raptem 25 procent. Jest to zagrażająca tendencja, ukazująca, że problem jest ogólny.

Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK wyjaśnia, że przeciwdziałanie oszustom musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. „O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów.” – dodaje.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]