Nadchodzi fala kontroli: Polskie gospodarstwa domowe w gotowości [18.08.2023]

Wielka kontrola mieszkań i domów w całej Polsce ma się rozpocząć w najbliższym czasie. Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na wnikliwe badanie ich domostw, które przeprowadzą kominiarze. Tym razem jednak nie chodzi tylko o przewody kominowe.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

W ubiegłym roku wszyscy właściciele nieruchomości zostali zobligowani do zarejestrowania swoich źródeł ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jednakże rejestracja ta idzie dalej niż tylko źródła ciepła. Ewidencja zawiera też informacje dotyczące zużycia energii w budynku, grubości ścian, a nawet stanu okiennic i drzwi. Wszystkie te informacje będą teraz poddawane kontroli podczas corocznego sprawdzania przewodów kominowych.

Nie tylko kwestia kominów

Zgodnie z informacjami podanymi przez „Dziennik Gazeta Prawna”, kontrola przewodów kominowych to obowiązek, którego nie dopełnienie grozi karą grzywny. To co niepokoi, to fakt, że obecne kontrole wykraczają poza tradycyjne kompetencje kominiarzy. Zdaniem wielu z nich, ocena takich elementów jak grubość ścian czy stan ocieplenia nie leży w ich zakresie. W związku z tym kominiarze będą zmuszeni polegać na informacjach podawanych przez właścicieli, którzy sami mogą nie znać wszystkich szczegółów dotyczących ich budynku.

Kiedy rozpoczną się kontrole?

GUNB w odpowiedzi na pytania Money.pl potwierdził, że ustawa, która reguluje nowe kontrole, wchodzi w życie 18 września. Od tego dnia właściciele nieruchomości mogą spodziewać się wizyt kominiarzy, jednak z nieco innym zleceniem niż zwykle.

Nowe przepisy dotyczące kontroli nieruchomości w Polsce wzbudzają wiele kontrowersji, zarówno wśród właścicieli, jak i kominiarzy. Jedno jest pewne: nadchodzące tygodnie przyniosą wiele wyzwań dla obu stron. Jednak czy takie kontrole faktycznie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności energetycznej budynków, czy raczej będą powodem frustracji i niejasności? Tylko czas pokaże.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]