Niestety nie ma dobrych wieści. Drożyzna może powrócić i to niedługo!

W zeszłym miesiącu, ceny w sklepach były wyższe o 15,5 procent, w porównaniu do lipca zeszłego roku. Jednak pomimo widocznej tendencji spadkowej, przewiduje się, że ceny znowu pójdą w górę

Fot. Shutterstock

Jak podaje „Rzeczpospolita”, jesienią możemy spodziewać się powrotu drożyzny. Dziennik powołuje się na analizę cen w sklepach spożywczych UCE Research i Uczelni WSB Merito. Analiza ta dotyczy 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów. Zestawiono ze sobą niemal 70 tys. cen detalicznych z ponad 31 tys. sklepów. Wynika z niej, że w lipcu 2023 roku ceny w sklepach wzrosły średnio 15,5 proc. rok do roku. Widoczna jest tendencja spadkowa, gdyż w czerwcu odczyt wynosił 18,1 procent, a miesiąc wcześniej aż 19,9 procent. Niestety taka sytuacja może się wkrótce zmienić.

Jak wyjaśnia dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, jeżeli chodzi o inflację, to miesiące letnie dla gospodarki są przeważnie lżejsze. Wyjaśnia, że większa dostępność produktów spożywczych, których udział w koszyku inflacyjnym jest bardzo wysoki, przekracza 25 proc. To natomiast, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię ma wpływ na mniejszy wzrost cen.

Dr Hubert Gąsiński, ekspert Uczelni WSB Merito w Warszawie, informuje z kolei, że hurtowe ceny produktów rolnych są nieco wyższe w porównaniu do zeszłorocznych, a obecne ceny na półkach sklepowych windują pośrednicy handlowi. Taki obrót sprawy nie wpływa jednak pozytywnie na przewidywany spadek cen. Ponadto, nie świadczy to o możliwości spadku cen w najbliższym okresie.

Źródło: money.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]