Twoja prywatność w niebezpieczeństwie! Usuń szpiegującą aplikację [18.08.2023]

Używając komunikatorów takich jak WhatsApp, Signal i Telegram, często dzielimy się różnorodnymi informacjami, wierząc, że są one chronione dzięki mechanizmom szyfrowania. Wysyłamy skany dokumentów czy poufne pliki. Ku naszemu zdziwieniu, istnieje aplikacja, która potrafi takie dane przechwycić. Jeżeli posiadasz ją na swoim telefonie, niezwłocznie ją odinstaluj!

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Specjaliści z CYFIRMA odkryli działania pewnej aplikacji. Znana pod nazwą Safe Chat (uwaga, nie mylić z innym bezpiecznym programem o nazwie SafeChat), udaje typowy komunikator, prowadząc użytkownika przez proces tworzenia konta aż do momentu udzielenia pewnych uprawnień.

Uprawnienia, o które aplikacja prosi, na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń, co może nas zmylić. Dotyczą one takich funkcji jak praca w tle czy dostęp do narzędzi, które potrafią kopiować dane z wiadomości wysyłanych przez popularne platformy, takie jak Messenger, WhatsApp, Telegram czy Signal.

Kiedy rozmowy zostaną przechwycone, trafiają one na serwer cyberprzestępców. Jak mówi przysłowie, cisza jest cenna, dlatego im więcej mówimy o sobie w tych komunikatorach, tym większe jest ryzyko ich wykorzystania.

Dlaczego przestępcy są zainteresowani danymi z komunikatorów?

Dane z komunikatorów mogą być dla oszustów prawdziwą kopalnią złota. Przykłady ich wykorzystania to:

  1. Wyłudzenia: Przestępcy mogą udawać Twoich bliskich, prosząc o pomoc finansową, lub kierować Cię na strony, które wyglądają jak autentyczne, lecz mają na celu zdobycie Twoich danych bankowych.
  2. Cyberprzemoc: Oszuści mogą wykorzystać Twoje prywatne treści do szantażu.
  3. Oszustwa krzyżowe: Korzystając z informacji o Tobie, oszuści mogą podejmować próby oszustwa w innych mediach, np. przez e-mail.
  4. Fałszywa tożsamość: Mając dostatecznie dużo informacji, przestępcy mogą podszywać się pod Ciebie, próbując wyłudzić pieniądze.
  5. Phishing: Używając informacji z komunikatorów, mogą przeprowadzać bardziej skuteczne ataki phishingowe, podszywając się np. pod bank.
  6. Malware: Mając dostęp do Twojego konta, mogą wysyłać szkodliwe linki do Twoich kontaktów.

Zawsze warto być czujnym i nie udostępniać zbyt wielu informacji online.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]