Groźny intruz w twoim telefonie: nowy wirus zagraża twoim kontom! [19.08.2023]

Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Google ostrzega przed rosnącym zagrożeniem ze strony trojana SharkBot, który może niespodziewanie zyskać dostęp do funduszy użytkowników.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Niedawno opublikowany raport z sierpnia 2023 roku zwraca uwagę na technikę nazywaną „wersjonowaniem”. Polega ona na tworzeniu aplikacji, które początkowo przechodzą kontrolę bezpieczeństwa w sklepach z aplikacjami. Po pewnym czasie jednak, jej twórcy publikują szkodliwe aktualizacje. Co gorsza, platformy dystrybucyjne aplikacji nie mają pełnej kontroli nad tym, co konkretna aplikacja ściąga na telefon.

Taka metoda pozwala nieuczciwym programistom na wprowadzenie różnego rodzaju złośliwego oprogramowania. Szczególnie zaniepokojeni są eksperci związani z trojanem SharkBot, który ukrywa się pod postacią aplikacji ochronnej. Po pewnym czasie bezczynności, cyberprzestępcy aktywowali jego funkcje, co skutkowało nieautoryzowanym dostępem do środków na kontach.

Specjaliści zalecają ostrożność podczas aktualizacji i polecają korzystanie z aplikacji pochodzących od renomowanych twórców.

Jak chronić się przed trojanem SharkBot?

Aby zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem ze strony SharkBot, warto podjąć pewne kroki:

Aktualizacje: Dbaj o regularne aktualizowanie systemu oraz aplikacji. Nowsze wersje często naprawiają istniejące luki w zabezpieczeniach. Oficjalne źródła: Pobieraj aplikacje wyłącznie z zaufanych sklepów, takich jak Google Play czy App Store. Ostrożność z nieznanymi aplikacjami: Zwracaj uwagę na reputację twórcy aplikacji, recenzje oraz liczbę pobrań. Sprawdzaj uprawnienia: Przed instalacją sprawdź, do jakich danych i funkcji aplikacja chce uzyskać dostęp. Zabezpiecz się antywirusem: Korzystaj z oprogramowania antywirusowego na swoim urządzeniu. Uważaj na aktualizacje: Oszuści mogą wykorzystać aktualizacje do złośliwych celów. Jeśli aplikacja nie jest Ci znana, poczekaj z aktualizacją i obserwuj opinie innych użytkowników. Twórz kopie zapasowe: Regularne kopie zapasowe to skuteczny sposób na ochronę danych w przypadku ataku malware.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]