Już od września wprowadzone będą zmiany w przepisach. Dotyczą punktów karnych

Od następnego miesiąca nastąpią zmiany w przepisach ruchu drogowego. Przywrócone maja zostać kursy redukujące punkty karne, a od przyszłego roku zaostrzone zostaną przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat

Fot. Pixabay

W zeszłym roku rząd Zjednoczonej Prawicy zaostrzył przepisy i między innymi zlikwidowano kursy reedukacyjne, które pozwalały zmniejszyć liczbę uzyskanych punktów karnych. Zmiany dotknęły też taryfikatora punktów karnych – za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h można dostać 15 punktów karnych i 2500 złotych mandatu.

Takie rozwiązanie nie spotkało się jednak z aprobatą kierowców i w kwietniu rząd wprowadził poprawkę, która znosi część wprowadzonych wcześniej przepisów. Już od 17 września zostaną przywrócone kursy redukujące punkty karne. Będzie je można odbyć raz na pół roku, a każdy zredukuje 6 punktów karnych, jednak tylko w przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku. Ponadto informacje o punktach karnych znikną nie po dwóch, a już po roku, a po konfiskacie prawo jazdy będzie automatycznie zwracane, co oznacza brak potrzeby składania dodatkowych wniosków.

Dodatkowo, jak informuje „Fakt”, Unia Europejska wprowadzi przepisy, które w Polsce będą obowiązywać od początku przyszłego roku. Najważniejszą zmianą, która będzie w nich zawarta, jest zaostrzenie przepisów dla kierowców powyżej 65 roku życia. Takie osoby, jeżeli będą chciały przedłużyć prawo jazdy, będą musiały przechodzić dodatkowe badania psychologiczne, takie jak sprawdzenie odruchów oraz koncentracji za kierownicą. Takie przepisy UE są częścią tak zwanej „wizji zero”, która ma zmniejszyć ilość wypadków oraz ofiar.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]