Kiedy dźwięk pukania zwiastuje montaż: nie ma opcji „później”, musisz ich wpuścić teraz [19.08.2023]

W świetle nowelizacji ustawy energetycznej, dostawcy prądu muszą zamontować innowacyjne liczniki u swoich odbiorców. Z tego powodu, ekipy montażowe będą odwiedzać polskie domostwa, by wprowadzić te nowości technologiczne.

Fot. Cottonbro / Pexels

Ustawa energetyczna przeszła zmiany, zgodnie z którymi dostawcy prądu muszą wdrażać zaawansowane liczniki. Dzięki nim monitorowanie zużycia prądu będzie odbywać się zdalnie, co eliminuje konieczność ręcznej weryfikacji i dostarcza na bieżąco informacje o zużyciu, wspierając tym samym ochronę środowiska.

Tak więc, serwisanci różnych firm energetycznych będą odwiedzać nasze mieszkania i domy. Niezależnie od wyboru dostawcy, technicy dokonają wymiany, chyba że liczniki te zostały już wcześniej zainstalowane lub wymienione.

Stoen Operator, działając na zlecenie E.ON, zaczął wymieniać liczniki w stolicy. O tym działaniu można się dowiedzieć z informacji w wielu warszawskich blokach. Wielu mieszkańców nie musi być na miejscu w trakcie tej operacji, gdyż liczniki umiejscowione są na klatkach schodowych.

Tauron aktywnie uczestniczy w projekcie, montując kolejno około miliona nowych urządzeń. Kolejne prace będą prowadzone m.in. we Wrocławiu i Wałbrzychu.

Energa-Operator zamierza w ciągu roku objąć wymianą niemal pół miliona budynków.

PGE Dystrybucja złożyła zamówienie na nowoczesne mierniki. W ciągu najbliższych półtora roku, PGE spodziewa się dostawy około 700 tysięcy tych urządzeń.

Warto podkreślić, że cała akcja wymiany jest bezkosztowa dla odbiorców. Jedynym potencjalnym niedogodnieniem jest możliwy krótki brak prądu w trakcie montażu, jednak przerwa nie trwa zwykle dłużej niż 60 minut.

Projekt wymiany został zainicjowany w 2022 roku i przewiduje się jego zakończenie w 2030 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza zaktualizować aż 17 milionów liczników na terenie Polski.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]