Oszustwa ukierunkowane na rodziców: Zrozum, gdzie naprawdę trafiają Twoje pieniądze [19.08.2023]

W dobie cyfrowej technologii, gdzie komunikujemy się głównie poprzez wiadomości tekstowe, media społecznościowe i e-maile, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich są nowoczesne oszustwa, które przybierają coraz bardziej wyrafinowane formy.

Fot. Kraków w Pigułce

Jeśli kiedykolwiek otrzymasz podejrzane wiadomości, zwłaszcza z prośbą o przekazanie pieniędzy, kluczem jest ostrożność. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zaleca się skontaktowanie się z tą osobą inną drogą, aby zweryfikować jej tożsamość. W sytuacjach niepewności, zawsze warto poradzić się kogoś zaufanego.

CERT Polska, integralna część polskiego systemu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego, podkreśla, że współczesne metody oszukiwania są nie tylko wyrafinowane, ale również wykorzystują dostępne publicznie informacje oraz dane osobowe zdobyte w przeszłości.

Aby lepiej chronić się przed tymi zagrożeniami, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • Nie ufaj ślepemu SMS-owi. Nigdy nie przekazuj pieniędzy bez weryfikacji źródła wiadomości.
  • Analizuj treść wiadomości. Oszuści często korzystają z gotowych szablonów, które mogą zawierać błędy.
  • Edukuj młodsze pokolenie. Dzieci są często celem oszustów, dlatego warto nauczyć je bezpiecznego korzystania z internetu.
  • Regularne aktualizacje. Utrzymuj swoje oprogramowanie i systemy w najnowszych wersjach, aby skutecznie przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.
  • Zgłaszaj podejrzenia. Jeśli natrafisz na coś niepokojącego, nie krępuj się zgłaszać tego odpowiednim instytucjom.

Działania takie jak CERT Polska odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu i przeciwdziałaniu nowoczesnym zagrożeniom. Świadomość społeczna i współpraca na różnych płaszczyznach są niezbędne, by zapobiegać cyberprzestępczości.

Podsumowując, kluczem do ochrony w świecie pełnym technologii jest nie tylko zachowanie ostrożności, ale także ciągła edukacja i świadomość zagrożeń. Wspólnymi siłami możemy stawić czoła tym wyzwaniom i korzystać z dobrodziejstw technologii bez obaw.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]