Rządowy program, który przyciąga tłumy: Twoje 6000 zł czeka! [19.08.2023]

„Oczko Plus” to innowacyjny program „Moja Woda”, który zdobywa serca wielu Polaków. Program ten umożliwia zdobycie dotacji na realizację urządzeń zbierających wodę deszczową, takich jak oczka wodne. Ten projekt rządowy skupia na sobie wzrok licznych beneficjentów, co sprawia, że dostępne środki rozchodzą się w ekspresowym tempie.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Głównym celem „Programu Moja Woda” jest zwiększenie zdolności do gromadzenia wody na prywatnych działkach, w szczególności przy budynkach jednorodzinnych. W ten sposób promuje się wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej i roztopowej, w tym także poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.

Pytanie, jakie się nasuwa: Na jakie prace i ile środków można uzyskać?

Beneficjenci mogą liczyć na dotację pokrywającą 80% kosztów kwalifikowanych, ale maksymalnie do kwoty 6 tys. zł. W przeszłości dotacja wynosiła 5 tys. zł. W ramach tego programu możemy zainwestować w różnego rodzaju instalacje i urządzenia, takie jak systemy odprowadzające wodę deszczową, zbiorniki retencyjne czy systemy nawadniania. Celem jest maksymalne wykorzystanie wód deszczowych lub roztopowych na działce.

Ważne zasady dofinansowania:

  • Nie można ubiegać się o wsparcie dla projektów, które już są finansowane z innych źródeł w ramach programu „Moja Woda” lub innych programów realizowanych przez NFOŚiGW i WFOŚiGW.
  • Środki nie mogą być przyznane na projekty finansowane z innych publicznych źródeł, jeśli łączna kwota dofinansowania przekroczyłaby 100% kwalifikowanych kosztów.
  • Dofinansowanie jest dostępne dla beneficjentów, pod warunkiem, że zatrzymana woda nie będzie używana w celach komercyjnych.
  • Wszystkie działania muszą być zgodne z obowiązującym prawem, a stosowane materiały muszą być zatwierdzone do użytku w Polsce.
  • Beneficjent musi zachować wszystkie dokumenty związane z projektem przez co najmniej 3 lata po jego zakończeniu.

Środki na program są ograniczone.

W bieżącym roku rząd przeznaczył 130 mln zł na program dotyczący retencji wód deszczowych. Minister podkreśla, że program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach środki wyczerpywały się w zaledwie dwa miesiące. Warto więc być czujnym i składać wnioski wcześnie, by nie czekać na kolejne edycje programu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]