Uważaj na kontrolę w swoim mieszkaniu! Wysokie kary czekają na nieprzygotowanych [19.08.2023]

Kontrole abonamentu RTV nadal są aktualnym tematem w Polsce. Właściciele odbiorników radiowych i telewizyjnych są zobowiązani do uiszczania opłat, jednak wielu obywateli unika tego obowiązku. Jak więc przebiega kontrola i kto jest najbardziej narażony na wizytę kontrolera?

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Kto dokonuje kontroli?

Pomimo powszechnego przekonania, kontrolerzy Poczty Polskiej odpowiedzialni za sprawdzanie regulaminowych opłat abonamentowych nie są listonoszami. To wyspecjalizowani pracownicy dedykowani do tego celu. Warto zwrócić uwagę, że choć prawo zobowiązuje nas do wpuśczenia kontrolera do mieszkania, możemy odmówić, jeżeli ten nie wyjaśni celu swojej wizyty. Bez takiego wyjaśnienia kontrola jest nieważna.

Jak przebiega kontrola?

Gdy kontroler zostanie wpuszczony do mieszkania i spełni wszystkie procedury, ma prawo przeszukać każdy pokój w poszukiwaniu odbiornika. Nie możemy odmówić przedstawienia dowodu tożsamości na jego żądanie. Jeśli podczas kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości, czeka nas surowa kara. Wysokość grzywny jest równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Oznacza to, że za zaległe opłaty za radio płacimy 261 zł, a za telewizor nawet 819 zł.

Firmy bardziej narażone na kontrole

Choć mogłoby się wydawać, że to domy jednorodzinne czy mieszkania są najbardziej narażone na kontrole, w rzeczywistości firmy są na pierwszym miejscu listy kontrolerów. Odbiorniki w miejscach firmowych podlegają innym stawkom i zasadom opłat, co czyni je atrakcyjnym celem dla kontrolerów. Niemniej jednak kary są takie same, niezależnie od tego, czy kontrola dotyczy firmy, czy osoby prywatnej.

Kontrole abonamentu RTV nadal są ważnym elementem działalności Poczty Polskiej. Aby uniknąć nieprzyjemności i potencjalnych kar, warto być świadomym swoich obowiązków i regularnie opłacać abonament. W szczególności właściciele firm powinni zwrócić uwagę na potencjalne kontrole i upewnić się, że ich opłaty są aktualne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]