Możesz zapłacić nawet 5000 kary! Codzienne czynności zagrożone sankcjami [20.08.2023]

Dla tych, którzy dbają o piękny trawnik, idealny wygląd zieleni jest kluczowy, zwłaszcza podczas wiosny i lata, kiedy przyroda jest w pełni. Aby to osiągnąć, wielu korzysta z kosiarek. Jednak ważne jest, by być ostrożnym, gdyż pewne zachowania mogą prowadzić do nałożenia kary w wysokości do 5000 złotych.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Mimo że w Polsce brak jest jasnych regulacji dotyczących koszenia trawników, pewne działania związane z tym mogą prowadzić do nałożenia grzywny. Kluczem jest czas, w którym się to robi.

Należy być świadomym, że pewne prace mogą być uciążliwe dla innych. Na przykład, wczesne poranne lub późnowieczorne koszenie trawy może zakłócać spokój okolicy. Dlatego istotne jest, by wykonywać je w odpowiednich porach dnia.

W wielu miejscach obowiązują lokalne regulacje dotyczące godzin, w których można przeprowadzać głośne prace. Służą one redukcji hałasu, zwłaszcza nocą. Dlatego warto znać lokalne zasady, by unikać konfliktów.

Zazwyczaj najbezpieczniej kosić trawę między 8:00 a 22:00, ale warto zorientować się w miejscowych przepisach. Dbajmy nie tylko o swój trawnik, ale także o spokój i komfort sąsiadów.

Kary za naruszenie tych przepisów wynikają z Kodeksu Wykroczeń, a artykuł 51 brzmi następująco:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Gdy hałasy są wyjątkowo uciążliwe kara może wynosić aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]