Ogromne zmiany w szkołach. Dla nielicznych mniej nauki, dla wszystkich nowy przedmiot [20.08.2023]

Nauka przez cztery dni w tygodniu, brak egzaminów i skoncentrowanie na indywidualnych potrzebach ucznia. Takie zmiany zostaną wprowadzone w pewnych szkołach już we wrześniu. Ale to nie jedyna nowość, która dotknie placówki edukacyjne.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Wodzisław Śląski planuje gruntowną transformację w edukacji, mając na uwadze przede wszystkim rozwój uczniów. Innowacyjna strategia będzie miała zastosowanie w 13 szkołach podstawowych.

Nowe podejście zakłada mniej czasu spędzanego na lekcjach, naukę prowadzoną przez cztery dni w tygodniu oraz odejście od klasycznych form oceny. W zamian za to, nauczyciele skupią się na indywidualizacji procesu nauczania, co jest szczególnie ważne w obliczu obecnego kryzysu kadrowego w kraju.

Celem transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim jest modernizacja systemu oświaty w mieście i dostosowanie go do potrzeb kompetencyjnych uczniów w trzeciej dekadzie XXI wynikających z otoczenia technologiami cyfrowymi oraz rozwoju Przemysłu 4.0 – powiedział Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Nowy przedmiot w szkołach

Czy wprowadzenie tych zmian okaże się trafione? Ocenimy to po zakończeniu programu. Kompleksowy 117-stronicowy plan ma być wdrażany aż do 2026 roku. Może to zainspirować inne miasta do podjęcia podobnych kroków. Niemniej jednak, istnieje pewna zmiana, która dotknie wszystkie szkoły – decyzja Ministerstwa Edukacji.

Od 1 września 2023 r. w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot – biznes i zarządzanie, który zastąpi dotychczasowy przedmiot dotyczący podstaw przedsiębiorczości. Jak pisze ministerstwo edukacji, „Nowy, praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości w szkołach ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji, rozwijaniu zdolności liderskich. BiZ oparty będzie na wiedzy specjalistów, doświadczeniu przedsiębiorców i rozwiązaniach z rynków międzynarodowych”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]