Uwaga Netflixowicze! Próby wyłudzeń na horyzoncie [20.08.2023]

W świecie cyfrowym, w którym większość z nas korzysta z różnych subskrypcji i usług online, coraz trudniej jest odróżnić prawdziwe wiadomości od fałszywych. Ostatnio pojawiły się doniesienia o nowej kampanii phishingowej, w której oszuści podszywają się pod popularną platformę streamingową – Netflix.

Fot. Pixabay

Jak działa ta oszukańcza kampania?

Oszuści rozsyłają wiadomości SMS, w których informują o rzekomym błędzie, jaki miał wystąpić po odnowieniu subskrypcji Netflix. Wiadomość kusi użytkowników do kliknięcia w link, który rzekomo przekieruje ich na stronę do rozwiązania problemu. Jednak zamiast na prawdziwą stronę Netflix, przekierowuje ich na fałszywą stronę, która wygląda bardzo podobnie do oryginalnej.

Kiedy użytkownicy wpisują swoje dane logowania w nadziei na rozwiązanie problemu, cyberprzestępcy mają dostęp nie tylko do ich konta Netflix, ale przede wszystkim namawiają do podania innych wrażliwych informacji. W niektórych przypadkach, oszuści proszą o podanie pełnych danych osobowych oraz szczegółów kart płatniczych.

Jak się przed tym bronić?

  1. Nie klikaj w linki w wiadomościach SMS: Jeśli dostajesz wiadomość od „Netflix” lub innej usługi, w której proszą Cię o podanie danych lub rozwiązanie problemu, zawsze wchodź na oficjalną stronę poprzez przeglądarkę, a nie przez link w SMS.
  2. Sprawdzaj adres URL: Jeśli adres strony, na której się znajdujesz, wydaje się podejrzany lub różni się od oficjalnej strony, nie wprowadzaj żadnych danych.
  3. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji: Jeśli to możliwe, włącz dwuetapową weryfikację na swoich kontach, dzięki czemu oszuści, nawet jeśli zdobędą Twoje dane logowania, nie będą mogli się zalogować bez drugiego kroku uwierzytelniania.
  4. Informuj o podejrzanych wiadomościach: Jeśli otrzymasz podejrzany SMS lub e-mail, zgłoś to firmie, której dotyczy oszustwo.

Podsumowanie

Nie dajmy się nabrać na chwyty cyberprzestępców. Współczesna technologia oferuje nam wiele korzyści, ale niesie za sobą też pewne zagrożenia. Bądźmy czujni i dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności jakiejkolwiek wiadomości, zawsze warto dwukrotnie sprawdzić. Ostrzeż znajomych o tej nowej kampanii phishingowej, aby byli świadomi i zachowali ostrożność.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]