Google Chrome z nową funkcją poprawiającą bezpieczeństwo. Koniecznie ją aktywuj!

W Google Chrome została wprowadzona nowa funkcja, która ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników. Dedykowana jest zwłaszcza dla osób, które często instalują wtyczki do przeglądarki

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak donosi portal dobreprogramy.pl, funkcję wprowadzono na razie testowo, z tego względu w obecnej wersji przeglądarki należy ją aktywować ręcznie. Jednak jeśli spełni ona oczekiwania, to w kolejnej wersji zostanie ona włączona domyślnie. Ma ona zabezpieczać przed rozpowszechnianymi przez oszustów fałszywymi wtyczkami do przeglądarki, które mogą kraść prywatne dane.

Portal wyjaśnia, że w Chrome Web Store pojawia się wiele rozszerzeń, jednak część z nich może zawierać szkodliwe oprogramowanie Zazwyczaj na bieżąco są one usuwane przez pracowników Google, jednak czasem nie potrafią wyłapać oszukańczej wtyczki, zanim pobierze ją pierwsza osoba. Takie wtyczki mogą śledzić znajdujące się na urządzeniu dane oraz zachęcać użytkowników do pobierania innych, bardziej niebezpiecznych programów typu malware, spyware lub innych wirusów. Usunięcie wtyczki w Chrome Web Store nie oznacza, że zniknie ona automatycznie z komputera osoby, która wcześniej zdążyła ją pobrać.

W tym aspekcie właśnie ma pomóc wyżej wspomniana funkcja. Będzie ona ostrzegała użytkowników jeśli wtyczka, którą zainstalował, została przez pracowników Google wykryta jako szkodliwa i usunięta ze sklepu internetowego. Informacja będzie pojawiała się w zakładce „Prywatność i bezpieczeństwo” w ustawieniach przeglądarki.

Na chwilę obecną, aby ręcznie uruchomić funkcję, należy w pasku wyboru adresu wpisać: chrome://flags/#safety-check-extensions i tam znaleźć pozycję opisaną jako Extensions Module in Safety Check. Aby była aktywna trzeba zmienić przełącznik obok niej na pozycję Enabled. Następnie należy ponownie uruchomić przeglądarkę i wejść w ustawieniach w zakładkę „Prywatność i Bezpieczeństwo”, potem natomiast wykonać Kontrolę zabezpieczeń.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]